عضو هیات پارلمان اروپا: ما به فرهنگ ایران احترام گذاشتیم،‌از پوشیدن روسری تا دست ندادن با مرد

یک عضو پارلمان اروپا که اخیرا به تهران سفر کرده بود درباره موضوع بی احترامی به آیت الله هاشمی گفت: در احترام من و گروه ما به آقای هاشمی هیچ شک و تردیدی وجود ندارد.

به گزارش فارس، ماریچا اسخاکا، عضو هیات پارلمان اروپا که به تهران سفر کرده بود در گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی در پاسخ به این سوال آیا دیدار شما با نسرین ستوده و جعفر پناهی از قبل برنامه ریزی شده بود گفت: به عنوان یک سیاستمدار من وارد جزئیات نمی‌شوم اما من شخصا خانم ستوده را برای دریافت جایزه ساخاروف نامزد کردم که آن جایزه را تصاحب کند. این جایزه معتبرترین جایزه‌ای است که پارلمان اروپا به افراد می‌دهد و خانم ستوده شایسته و سزاوار این جایزه بود.
اسخاکا درباره اینکه منتقدان در ایران می‌گویند که شما رفتید در خاک ایران با ۲ چهره منتقد دولت دیدار کردید و به آنها جایزه دادید و در واقع از این سفر سوء استفاده کردید نیز گفت: این استفاده سیاسی نیست و چرا که آقای پناهی چهره سیاسی نیست و یک چهره هنری است. ما در طول سفر به ایران با افراد مختلفی از طیفهای سیاسی مختلف از جمله آقای هاشمی و آقای لاریجانی ملاقات کردیم. ما در صحبتهای خود با افراد مختلف که از طیفهای سیاسی مختلف بودند هیچ مشکلی نداشتیم.
وی در پاسخ به این سوال عده ای میگویند در دیدار با آقای هاشمی عرف دیپلماتیک را رعایت نکردید نیز گفت: برای اینکه صاقانه بگویم واقعا وقت تلف کردن است که بخواهیم درباره این مسائل صحبت کنیم.
وی درباره بی احترامی رئیس این گروه به آیت الله هاشمی گفت: ما در فرهنگ خود برای نشان دادن احترام به طرف مقابل به مردها دست می‌دهیم اما در فرهنگ ایرانی‌ها این موضوع رایج نیست و ما نمی‌توانستیم با مقامات ایرانی دست بدهیم اما راههای متفاوتی برای نشان دادن احترام وجود دارد.
وی با اشاره به این موضوع گفت: باید بگویم که در احترام من و گروهی که به ایران رفته بودیم به آقای هاشمی رفسنجانی هیچ شک و تردیدی وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه احترام به یکدیگر باید دوطرفه باشد گفت: هنگامی که ما وارد تهران شدیم آنها ما را مجبور کردند که روسری سر کنیم. و زمانیکه من در مجلس ایران می‌خواستم چیزی را نشان دهم که در پارلمان اروپا چگونه درباره رنج مردم ایران از تحریم‌های دارویی صحبت کرده بودم شگفت زده شدم چرا که من حتی نمی‌توانستم از اینترنت آنجا به وبسایت خودم دسترسی داشته باشم.
در جریان دیدار هیات پارلمانی اروپا با آیت‌الله هاشمی‌ رفسنجانی که در روز دوشنبه 25 آذر برگزار شد، «تاریا کرونبرگ» رئیس این هیات اروپایی بر خلاف آداب دیپلماتیک هنگام برخورد با آقای هاشمی از روی صندلی خود بلند نشد.
این مساله واکنش‌های زیادی را در مجلس و محافل سیاسی ایران برانگیخت.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.