کلید کنترل دیابت چیست؟

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی استان بوشهر با اشاره به روش های کنترل دیابت گفت: برخی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ با رعایت رژیم غذایی و تعدادی دیگر با مصرف دارو و انسولین قند خون خود را کنترل می‌کنند.

به گزارش ستاره ها و به نقل از ایسنا، محسن صحرانورد با اشاره به دلایل بروز دیابت افزود: در دیابت نوع ۲ بدن به اندازه کافی انسولین تولید نکرده یا اینکه نمی‌تواند از انسولین تولید شده استفاده صحیح کند لذا میزان قند خون بالا می‌رود.
متخصص فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: انجام فعالیت فیزیکی منظم، کلید کنترل دیابت نوع ۲ است زیرا در این حالت سلول‌های بدن به انسولین حساس‌تر شده و انسولین بهتر می‌تواند گلوکز را برای مصرف به داخل سلول بفرستد.
وی با تاکید بر اهمیت فعالیت فیزیکی برای بدن اظهار کرد: هنگام ورزش، عضلات بدن بدون نیاز به انسولین قند خون را مصرف می‌کنند  بنابراین اگر فرد مقاوم به انسولین باشد یا انسولین موجود در بدنش کم باشد در هر دو حالت با ورزش، قند خون وی کاهش می‌یابد.
این متخصص بیان کرد: دیابت یک بیماری مزمن بوده که در طول زندگی با شخص همراه است بنابراین تغییر سبک زندگی مانند ورزش و داشتن رژیم غذایی مناسب در افزایش کمیت و کیفیت زندگی مبتلایان به دیابت موثر است.
رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی استان بوشهر گفت: بهبود شرایط قلبی عروقی، کاهش وزن، کاهش چربی و کاهش میزان قند خون در بیماران مبتلا به دیابت از مزایای ورزش برای این افراد است.

دیابتی‌ها پیش از آغاز ورزش با پزشک مشورت کنند
این کارشناس عنوان کرد: تمرینات هوازی در کاهش مقاومت بدن به انسولین موثرتر بوده و بیماران مبتلا به دیابت پیش از آغاز ورزش باید با فیزیوتراپیست و پزشک خود مشورت کرده و اگر تا به حال برای ورزش به باشگاه نرفته‌اند با پیاده‌روی شروع کنند چرا که پیاده‌روی یکی از بهترین ورزش‌های هوازی است.
متخصص فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تاکید کرد: بیماران مبتلا به دیابت که انسولین تزریق می‌کنند باید ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از ورزش و ۳۰ دقیقه پس از ورزش یک لقمه کوچک میل کرده تا از عوارض ناشی از افت شدید قند خون پیشگیری کنند.
صحرانورد افزود: مهم‌ترین اصل درمان و کنترل دیابت، ورزش است که توصیه می‌شود در کنار تغذیه و دارو درمانی توجه ویژه‌ای به آن صورت گیرد.
رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی استان بوشهر گفت: بیماران دیابتی باید حداقل ۳۰ تا ۴۵ دقیقه و ۵ روز در هفته ورزش کنند گرچه در هفته‌های اول می‌توان ورزش را با ۳ نوبت ۲۰ دقیقه‌ای با پیاده‌روی آهسته شروع کرد.
محسن صحرانورد بیان کرد: افراد مبتلا به دیابت باید از انجام ورزش در ساعات پراکنده و متفاوت در روزهای مختلف بپرهیزند زیرا ورزش برای بیماران دیابتی زمانی موثر است که به شکل منظم و در طولانی مدت انجام شود. اشخاصی که انسولین مصرف می‌کنند نیز باید زمان خاص و مشخص شده‌ای در روز ورزش کنند تا بدن آن‌ها به تغییر ایجاد  شده حین ورزش عادت کند.
متخصص فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تاکید کرد: بیماران دیابتی برای شروع ورزش حتما با پزشک و فیزیوتراپیست خود مشورت کنند.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.