همتی: سکه ۵ تومانی جایگزین اسکناس ۵ هزار تومانی می‌شود

رییس بانک مرکزی با اشاره به اهمیت احیای مسکوکات در کشور که باعث احیای پول ملی در مبادلات ارزی می‌شود، گفت: مطمئن هستیم حذف صفر از پول ملی هیچ تاثیری در تورم ندارد.

به گزارش ستاره ها و به نقل از خانه ملت؛ عبدالناصر همتی، در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در حمایت از لایحه یک فوریتی اصلاح قانون نظام پولی و بانکی کشور، گفت:

با توجه به کاهش کارایی پول ملی که در پی تورم مزمن و انباشته ۵ دهه اخیر اتفاق افتاده باعث شده است تا پول ملی به عنوان ریال و اضافش به عنوان دینار نامیده می‌شود که هیچ کدام در کشور کاربرد ندارند به ویژه دینار که مدت‌ها است وجود خارجی ندارد.

هم اکنون عرف اصلی استفاده از پول رایج در جامعه تومان است کما اینکه مردم برای استفاده از چک پول ۵۰ هزار تومانی از آن به عنوان ۵۰ تومان و اسکناس ۱۰ هزار تومانی را ده تومان یاد کرده چرا که چهار صفر آن را حذف می‌کنند.

بنابراین ما با قانونمند کردن این مهم به دنبال این هستیم که پول ملی را با عرف جامعه هماهنگ کنیم.

بنابراین دولت و فوریت آن در مهرماه سال گذشته توسط همین نمایندگان تصویب شد بنابراین انتظار می‌رود که این لایحه نیز تصویب شود.

هم اکنون ۸ میلیارد اسکناس داریم که ۵ میلیارد آن کمتر از ۲ هزار تومان است.

سکه‌های دو تومانی به جای اسکناس دو هزار تومانی به مرور زمان وارد صحنه پولی و بانکی کشور خواهد شد و سکه ۵ تومانی هم به جای اسکناس ۵ هزار تومانی عملیاتی خواهد شد و می‌توانیم به این روش وارد صحنه شده و پول ملی را به جریان بیاندازیم.

از دو تا ۵ سال صفرهای پول کشورمان حذف خواهد شد و مطمئنیم هیچ تاثیری در تورم ندارد.

در شرایط کنونی مسکوکات از رده خارج شده که این امر نامطلوبی است چرا که اگر احیا شود استهلاک آن کم است از سوی دیگر ما سالی یک میلیارد اسکناس امحاء می‌کنیم که هزینه سنگین ۴۰۰ میلیارد تومانی را به همراه دارد.

مطمئن هستیم حذف صفر از پول ملی هیچ تاثیری در تورم ندارد چرا که تورم در اینجا علت بوده نه معلول در حالی که تغییر در این زمینه معلول است.

تغییر پول ملی شب گذشته مجدد در هیات وزرا بررسی شده و بر ضرورت آن تاکید شد به این صورت که پول ملی به صورت تومان بوده و اضافه اش به صورت قران باشد.

یعنی یک تومان معادل صد قران باشد از سوی دیگر با پیش بینی کمیسیون اقتصادی تحقق این مهم بین ۲ تا ۵ سال به طول می‌انجامد.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!