۵ سریال پرمخاطب سال‌های دور و نزدیک تلویزیون

در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد زیادی سریال تاریخی ساخته شد که نقش مهمی در تبیین تاریخ برای جامعه ما داشت. بسیاری از مردم عادی، گذشته تاریخی خود را از دریچه همین سریال‌ها کشف کردند؛ کشف‌هایی که البته در برخی مواقع، تطبیق زیادی با شواهد تاریخی موجود نداشت.

به گزارش ستاره ها و به نقل از خراسان؛ در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد زیادی سریال تاریخی ساخته شد که نقش مهمی در تبیین تاریخ برای جامعه ما داشت.

مروری خواهیم داشت بر محتوای تاریخی پنج سریال مشهور که در چند دهه اخیر علاقه‌مندان زیادی در میان مردم داشته‌است.

امیرکبیر؛ یک نوستالژی ناتمام سال ساخت: ۱۳۶۴

سریال امیرکبیر با نویسندگی پرویز زاهدی و کارگردانی سعید نیکپور، یکی از محبوب‌ترین سریال‌های چهار دهه گذشته در ایران است.

در این سریال، افزون بر نیکپور، ایرج راد، فخری خوروش، پرویز پورحسینی و هادی مرزبان نیز به ایفای نقش پرداختند.

این سریال یکی از اولین تجربه‌های ژانر تاریخی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود.

بوعلی‌سینا؛ میان واقعیت و خیال سال ساخت: ۱۳۶۴

مجموعه به ياد ماندني بوعلي سينا در قاب آي فيلم عربي - ایرنا

سریال «بوعلی‌سینا»، با نویسندگی و کارگردانی کیهان رهگذر و بازی‌های تأثیرگذار امین تارخ، یکی از خاطره‌انگیزترین سریال‌های ژانر تاریخی چهار دهه اخیر است.

با این حال، داستان این سریال، تطابق چندانی، نه با زندگی ابن‌سینا و نه رویدادهای معاصر عمر او، ندارد.

برخی از سکانس‌های این سریال، مانند پیشنهاد ازدواج سیده ملک‌خاتون، مادر حاکم خردسال ری به بوعلی، اصولاً واقعی نیست.

در واقع نویسنده سریال می‌کوشد تنها به شرح زندگی بوعلی بپردازد و در تمام قسمت‌های آن، به این اصل وفادار بماند؛ غافل از این‌که شرح زندگی این نابغه بزرگ ایرانی، بدون پرداختن به رویدادهای تاریخی دوران حیات وی، بیننده را در فضایی بین واقعیت و خیال رها می‌کند و از بوعلی‌سینا، چهره‌ای غیرواقعی در ذهن مخاطبان می‌سازد.

تفنگ سَرپُر؛ سیگنال ناقص! سال ساخت: ۱۳۸۱-۱۳۷۷

خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| «تفنگ سرپر» از امشب سریال تلویزیون ...

سریال تفنگ سَرپُر به نویسندگی و کارگردانی امرالله احمدجو و بازی‌های درخشان زنده‌یاد خسرو شکیبایی، حمیدرضا پگاه، روانشاد انوشیروان ارجمند، داستانی است که در دل خود، روایتی از آذربایجانِ پس از اولتیماتوم روسیه تزاری در سال ۱۲۹۰ خورشیدی دارد؛

رویدادی که تعطیلی مجلس را در پی داشت. با این حال، رد و اثری از مقطع زمانی وقوع این رویدادها به چشم مخاطب نمی‌آید و تنها مخاطبانی که تاریخ می‌دانند، می‌توانند ارتباط رویدادهای موجود در سریال را دریابند.

تفنگ سرپر با همه جذابیت و کششی که در داستان دارد، فاقد سیگنال‌های درست تاریخی است.

روشن‌تر از خاموشی؛حاشیه پررنگ سال ساخت: ۱۳۸۲

ساعت پخش سریال روشن تر از خاموشی مشخص شد

سریال «روشن‌تر از خاموشی»، با نویسندگی و کارگردانی حسن فتحی و بازی‌های جذاب حسین یاری، محمود پاک‌نیت، علی نصیریان، محمدعلی کشاورز، کتایون ریاحی و زنده‌یاد جمشید مشایخی، روایتی از زندگی ملاصدراست که ضمن بررسی اصل موضوع، حاشیه‌ای گسترده و تاریخی دارد.

فتحی فقط به دنبال روایت رویدادهای زندگی ملاصدرا نیست. او می‌خواهد تاریخ دوران او را هم به تصویر بکشد.

تصویری که فتحی از شاه‌عباس یکم ارائه می‌کند، تنها یک زاویه از شخصیت اوست و اقدامات مهم این شاه صفوی که متضمن استقلال ایران و پیشرفت کشور شده‌است، چندان به چشم نمی‌آید.

در چشم باد؛ یک گزینش کم اشتباه سال ساخت: ۱۳۸۷-۱۳۸۲

جعفری جوزانی با سریال در چشم باد خوش درخشید/ هنرنمایی پارسا ...

سریال «در چشم باد» با نویسندگی و کارگردانی مسعود جعفری جوزانی و بازی‌ پارسا پیروزفر، سعید نیکپور، کامبیز دیرباز، اکبر عبدی و فخرالدین صدیق شریف، داستانی غیرواقعی را در یک فضای کاملاً واقعی روایت می‌کند.

نشان دادن سه برهه تاریخی ۱۳۰۰، ۱۳۲۰ و ۱۳۶۰، با جزئیات تاریخی و اجتماعی، کار سختی است که جعفری جوزانی به خوبی از پس آن برآمده.

شخصیت‌های سیاسی هر دوره، با ویژگی‌های رفتاری‌شان، به خوبی نشان داده شده‌اند.

از دیگر فرازهای درخشان داستان، تلاش نیروهای شوروی برای جذب افسران ایرانی به کمونیسم است که با اصل داستان هم، پیوندی منطقی دارد.

0 0 رأی
رأی به مطلب
دیگر مطالب
دنبال کردن
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments