مشهورترین سریال‌های توقیف‌شده در تلویزیون

دیروز علی ملاقلی‌پور کارگردان سریال «کتونی زرنگی» در گفت‌وگویی درباره این مجموعه، به توقیف این سریال اشاره کرد و با اشاره به عذرخواهی چندین باره خودش، تداوم توقیف این مجموعه را به اختلافاتی مرتبط دانسته که میان مدیران تلویزیون دیده می‌شود.

به گزارش ستاره ها و به نقل از خراسان؛به این بهانه مجموعه‌های توقیفی رسانه ملی را مرور می‌کنیم.

گران‌ترین و پرسروصداترین توقیفی

مابین سریال‌های توقیفی، بی‌تردید پرسروصداترین عنوان، «سرزمین کهن» به کارگردانی کمال تبریزی است.

۳ قسمت نخست این مجموعه که به «سرزمین مادری» تغییر نام داده، سال ۹۳ به پخش رسید، اما بعد از اعتراضات قومیتی، به محاق توقیف رفت.

سریال کمال تبریزی در این مدت چندین بار به پخش نزدیک شده و حتی تیزرهای آن نیز پخش شده، اما هرگز رنگ آنتن را ندیده است.

دردسرهای یک کامنت برای «کتونی زرنگی»

سریال توقیفی شاخص یک سال اخیر، همین مجموعه «کتونی زرنگی» است که ذکر آن آمد. این مجموعه طنز در ۱۸ قسمت برای شبکه ۳ سیما تولید شده، اما اواخر سال ۹۸ و چند روز پیش از موعد پخش، به دلیل انتشار یک اظهارنظر نامتعارف از سوی کارگردان مجموعه، توقیف شد.

کارگردان و تهیه‌کننده مجموعه توقیف این اثر را با وجود عذرخواهی کارگردان بابت اظهارنظرش، تنها به دلیل اختلافات بین مدیران سازمان می‌دانند.

یک هفته بعد مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه نیز این‌گونه توضیح داد: «همان طور که شبکه سه بدون درنگ و با قاطعیت در برابر کامنت توهین‌آمیز کارگردان این سریال در فضای مجازی موضع گرفت و پخش سریال را داوطلبانه متوقف کرد، با همان قاطعیت نظر شبکه این است که این سریال مشکل فنی و محتوایی عمده‌ای ندارد؛ مگر این که نقد و شوخی با رویه‌های غلط در دولت و مجلس را در این سریال، اشکال محتوایی بخوانیم.»

تولید و توقیف بی‌سروصدای «ع.ش.ق»

در این میان مجموعه «ع.ش.ق» به کارگردانی قاسم جعفری هم از توقیفی‌هاست که تاکنون کمترین اخباری از جانب سازندگان آن منتشر نشده است.

از تیزر و تصاویر مجموعه «ع.ش.ق»، به نظر می‌رسد که فضای آن کمی شبیه به «خط قرمز» اثر موفق همین کارگردان در دهه هفتاد باشد. شاید اصلاً دلیل توقیف این مجموعه، مسیر قصه و برخی روابطی باشد که در سریال به تصویر کشیده شده است.

سوال‌های بی‌پاسخ

جالب این جاست که برخی سریال‌های توقیفی در سال‌ها و ماه‌های گذشته به پخش رسیده‌اند. «بی‌قرار ۲» به کارگردانی فلورا سام، «زیر همکف» به کارگردانی بهمن گودرزی و این اواخر دو مجموعه «پرگار» و «آخر خط» جزو سریال‌های توقیفی رسانه ملی بوده‌اند که در نهایت به آنتن رسیده‌اند.

چگونه می‌شود با وجود فیلم نامه‌ای که در چندین مرحله به تأیید می‌رسد، تهیه‌کننده‌ای که از سوی مدیران سازمان معتمد شناخته می‌شود و همچنین حضور ناظر کیفی، سریال‌ها چگونه به محاق توقیف می‌روند.

مدیران تلویزیون عموماً علاقه‌ای به پاسخ گویی درباره این مجموعه‌ها ندارند و سرنوشت آن‌ها به مرور زمان سپرده می‌شود.

0 0 رأی
رأی به مطلب
دیگر مطالب
دنبال کردن
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments