برنامه‌سازان اینترنتی پشت چراغ قرمز تلویزیون

در روزهای گذشته در برخی منابع غیررسمی خبرهایی منتشر شد از توقف ساخت و یا پخش برخی برنامه‌هایی که بر بستر اینترنت و پلتفرم‌های داخلی عرضه می‎شدند.

به گزارش ستاره ها و به نقل از خبرآنلاین؛ جدال میان تلویزیون و سازمان سینمایی برای در دست گرفتن اختیار تولید محتوا در شبکه نمایش خانگی، جدال یک‌طرفه‌ای بود که خیلی زود به سود تلویزیون به پایان رسید.

حالا در حالی که از یک سو گفته می‎شود شورای مربوط به اعطای مجوز به برنامه‌ها و سریال‌های اینترنتی در تلویزیون شکل گرفته و به زودی خبرهای آن رسانه‌ای می‌شود، از سوی دیگر از برخی کارشکنی‌های سازمان صداوسیما و سازمان زیرمجموعه‌اش یعنی ساترا بر سر راه برخی برنامه‌های تلویزیونی خبر می‌رسد.

*مجید صالحی و توقف «ام‌شو»ی جنجالی

مجید صالحی

«ام‌شو» برنامه‌ای بود که با اجرا و کارگردانی مجید صالحی شنبه‌ها ساعت۲۱ به صورت زنده از صفحه اینستاگرامی این برنامه پخش می‌شد.

این برنامه که در طول ده قسمتی که از پخش آن می‌گذشت با گفت‌وگوهای خودمانی مجید صالحی و مهمانان برنامه خبرساز شده بود، در قسمت آخر حاشیه‌ساز و با وجود عذرخواهی مجید صالحی در نهایت متوقف شد.

اکبر عبدی و امیر نوری مهمانان قسمت دهم «ام‌شو» بودند که در بخش‌هایی از گفت‌وگویشان با مجید صالحی مسائلی مطرح شد که جنجال به وجود آورد.

پخش این برنامه از پلتفرم‌ها اما با ممانعت ساترا روبه‌رو شد و قسمت دهم «ام‌شو» با وجود اعمال اصلاحیه‌های مورد نظر این سازمان بر روی پلتفرم نماوا قرار نگرفت و همین موضوع گمانه‌زنی‌هایی را درباره توقف «ام‌شو» در فضای مجازی به وجود آورد.

امروز نیز مجید صالحی عدم پخش قسمت یازدهم را داد و تاکید کرد ضبط و پخش این برنامه به زمان دیگری موکول شده است.

پست مجید صالحی در واکنش به توقیف برنامه ام شو

*رامبد جوان و سنگ بزرگ بر سر راه «استندآپ‌شو»

استند آپ رامبد جوان

رامبدجوان دیگر برنامه‌ساز تلویزیونی است که به ساخت برنامه بر بستر اینترنت رو آورده است.

او که «خندوانه» را در شش فصل روی آنتن شبکه نسیم برده بود، درحالی‌که گفته می‌شد پس از بازگشت از سفر جنجالی‌اش به کانادا قرار است فصل جدید این برنامه را بسازد، تصمیم گرفت برنامه‌ای با عنوان «استندآپ‌شو» برای عرضه در نمایش خانگی تهیه و تولید کند.

برنامه‌ای که فراخوان‌ شرکت در آن از ابتدا در صفحات مجازی رامبد جوان منتشر شد و آنقدر استقبال از آن زیاد شد که رامبد جوان اعلام کرد مهلت ارسال ویدئو برای شرکت در این رقابت را افزایش می‌دهد.

در نهایت اما این برنامه هم نتوانست مجوزهای لازم را از ساترا کسب کند. گفته می‌شود، شرط تلویزیون برای مجوز دادن به «استندآپ‌شو» این است که رامبد جوان فصل جدید «خندوانه» را کلید بزند.

*عادل فردوسی‌پور و تصمیم ساخت برنامه‌ای که در نطفه خفه شد!

الکلاسیکو - عادل فردوسی پور

مجری محبوب برنامه «نود» پس از تعطیلی برنامه ۲۰ساله‌اش و جدا شدن از شبکه سوم سیما با درخواست‌های مختلف از سوی دوستداران فوتبال برای ساخت برنامه‌ای شبیه به «نود» در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو بود.

«کلاسیکو» اولین برنامه عادل فردوسی‌پور بود که به بهانه مسابقه ال‌کلاسیکو ضبط و در سه پلتفرم به صورت همزمان عرضه شد.

برای پخش این برنامه اما از زمان ضبط تا ۲۴ساعت بعد که قرار بود عرضه شود مسوولان و مدیران پلتفرم‌های عرضه محتوا و با انواع و اقسام تماس‌ها برای جلوگیری از پخش برنامه روبه‌رو شدند اما در نهایت این برنامه عرضه شد و رکوردهای بسیاری را در زمان خود شکست.

در روزهای گذشته اما خبرهایی منتشر شد درباره اینکه عادل فردوسی‌پور قرار است یک برنامه تخصصی در زمینه فوتبال برای پخش در بستر وب بسازد.

موضوعی که گفته می‌شود همان ابتدا به محاق رفته و در همان مرحله شکل‌گیری ایده آب پاکی روی دست عادل ریخته شده که مجوز ساخت این برنامه به او داده نمی‌شود.

*انحصارطلبی تلویزیون تا کجا ادامه دارد؟

اتفاقی که این روزها در حال رخ دادن است پیش از این بارها تکرار شده است. وقتی برنامه «نود» تعطیل شد تلویزیون این برنامه را برند خودش دانست و اجازه ساخت برنامه‌ای مشابه با آن را در نمایش خانگی نداد.

با تعطیلی «کلاه قرمزی» هم تلاش‌ها برای ساخت این برنامه در پلتفرم‌های شبکه نمایش خانگی بی‌فایده ماند. این دو موضوع اما با جلوگیری از برنامه‌سازی چهره‌های مختلف و مطرح تلویزیونی در پلتفرم‌های اینترنتی متفاوت است.

اینکه تلویزیون برند یک برنامه را متعلق به خودش بداند شاید چندان ناحق نباشد اما این موضوع که بخواهد با قدرت انحصاری که به تازگی در دست گرفته از پا گرفتن این چهره‌ها در وی‌اودی‌ها هم جلوگیری کند به نظر نمی‌رسد چندان بحق باشد.

0 0 رأی
رأی به مطلب
دیگر مطالب
دنبال کردن
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/setarehne/domains/setarehnews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/setarehne/domains/setarehnews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/setarehne/domains/setarehnews.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110