کدام فیلم نماینده ایران در اسکار خواهد شد؟

«خورشید» مجید مجیدی، «جنایت بی‌دقت» شهرام مکری، «شنای پروانه» محمد کارت یا «روز صفر» سعید ملکان فیلم‌هایی هستند که از مدت‌ها قبل درباره احتمال حضور آنها به عنوان نماینده ایران در بخش اسکار بین‌المللی گمانه‌زنی می‌شد.

به گزارش ستاره ها و به نقل از خبرآنلاین؛ ایران درحالی برای معرفی نماینده خود به بخش اسکار بین‌المللی تا اول دسامبر ۲۰۲۰، یازدهم آذرماه ۹۹ فرصت دارد که وضعیت اکران در سینمای ایران چندان حال و روز خوشی ندارد.

امسال متاسفانه با بحران شیوع کرونا و بلاتکلیفی در اکران فیلم‌های مهم سینمای ایران در سال گذشته، این هیات کار سختی برای انتخاب نماینده ایران در اسکار نود و سوم ندارد و تنها چند فیلم هستند که واجد ویژگی‌های مورد نظر آکادمی اسکار در سال۲۰۲۱ هستند.

اما کدام فیلم‌ها تا امروز شانس انتخاب شدن به عنوان نماینده ایران برای نود و سومین رقابت اسکار که با تاخیری دو ماهه در تاریخ ۲۵آوریل ۲۰۲۱، پنجم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد را دارند؟

«خورشید» با کارگردانی نام‌آشنا برای آکادمی

مجید مجیدی امسال بار دیگر بازگشتی به سینمای اجتماعی داشته و قصه فیلمش را با فیلمنامه‌ای از نیما جاویدی در کوچه پس کوچه‌های جنوب شهر تهران و در میان کودکان کار روایت کرده است.

«جنایت بی‌دقت» و شهرام مکری جوان

شهرام مکری و فیلم جدیدش دیگر نماینده سینمای ایران در ونیز۲۰۲۰ بودند. فیلمی که گفته می‌شود درباره سینماست و ارتباطی هم به واقعه تاریخی سینمارکس آبادان دارد و البته همین موضوع شاید نکته منفی‌ای باشد برای حضور این فیلم به عنوان گزینه نهایی هیات انتخاب نماینده سینمای ایران برای معرفی به اسکار.

«درخت گردو» در ستایش صلح

آخرین ساخته محمدحسین مهدویان که قرار است قصه‌ای روایت کند از یک حادثه تلخ در جنگی که عراق به ایران تحمیل کرد.

واقعه تلخ بمباران شیمیایی سردشت و پدری که فرزندانش در این واقعه شیمیایی شده‌اند و تصاویر تلخ و عریانی که از این اتفاق وحشتناک مهدویان با علاقه زیادش به تاریخ معاصر به تصویر می‌کشد.

«آتابای» برای آنها که قصه دوست دارند

تازه‌ترین ساخته نیکی کریمی و حاصل همکاری او با هادی حجازی‌فر به عنوان فیلمنامه‌نویس فیلمی قصه‌گو است.

فیلمی با تصاویر بکر از روستاهای شمال غرب کشور و قصه‌ای ساده و روان از یک عشق شاعرانه. المان‌هایی که فیلم نیکی کریمی را به یکی از مهمترین فیلم‌های سینمای ایران در سال گذشته و البته بهترین فیلم این کارگردان به زعم منتقدان تبدیل کرده است.

«آتابای» اما هنوز هیچ حضور بین‌المللی نداشته و از اکران آن در سینماها هم خبری نیست.

«شنای پروانه» تنها فیلمی که رنگ نمایش در سینما را دید

«شنای پروانه» یکی دیگر از فیلم‌های مهم سینمای ایران در جشنواره سال گذشته بود. فیلمی به کارگردانی محمد کارت و تهیه‌کنندگی رسول صدرعاملی که توانست ۶سیمرغ را در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر از آن خود کند.

فیلم محمد کارت اما هنوز هیچ حضور بین‌المللی در جشنواره‌های خارج از کشور را تجربه نکرده . از سوی دیگر «شنای پروانه» فیلمی به شدت با المان‌های سینمای داخل است و تجربه نشون داده چنین فیلم‌هایی میان منتقدان و مخاطبان سینمای بین‌الملل چندان مخاطبی ندارند.

«روز صفر» یک فیلم امنیتی با پروداکشن استاندارد

اولین ساخته سعید ملکان هم یکی از فیلم‌هایی بود که در جشنواره سی‌وهشتم مورد توجه قرار گرفته و زمزمه‌هایی درباره اینکه این فیلم از نظر ساخت در حد استانداردهای بین‌المللی است و می‌تواند نماینده ایران در اسکار باشد وجود داشت.

اما آن طور که پیش از این و بارها مشخص شده اسکار چندان روی خوشی به فیلم‌های ملی نشان نمی‌دهد و این فیلم نمی‌تواند میان اعضای آکادمی با استقبال روبه‌رو شود.

0 0 رأی
رأی به مطلب
دیگر مطالب
دنبال کردن
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments