۳ فیلم اصغر فرهادی در فهرست ۱۰۰ فیلم برتر معمایی تاریخ جهان

فهرست ۱۰۰ فیلم برتر معمایی تاریخ جهان منتشر شد و برای سینمادوستان ایرانی خبری خوش و ویژه داشت. در میان این ۱۰۰ فیلم برتر، ۳ اثر اصغر فرهادی مشاهده می ‎شود.

به گزارش ستاره ها و به نقل از شهرآرا؛  «درباره الی» در جایگاه بیست وششم، «گذشته» در جایگاه چهل وچهارم و «چهارشنبه سوری» در جایگاه پنجاه وهشتم.

این رتبه بندی را سایت داده پردازی استکر انجام داده است و شرط حضور در این فهرست داشتن عنوان ژانر «معمایی» در ژانرشناسی فیلم در IMDB و دست کم ۲۵۰۰ رأی در این سایت و امتیاز Metacritic بوده است.

شاخص‌های مهمی که در این رتبه بندیبه آن توجه شده است، امتیار IMDB و امتیاز‌های منتقدان در Metacritic بوده است که فیلم‌های فرهادی از امتیاز بالایی در آن‌ها برخوردار بوده اند.

فهرست ۱۰۰ فیلم برتر معمایی تاریخ جهان منتشر شد که در میان این ۱۰۰ فیلم برتر، ۳ اثر اصغر فرهادی مشاهده می ‎شود.

فیلم «درباره الی» امتیاز ۸ را در IMDB دارد و ۲ فیلم «گذشته» و «چهارشنبه سوری» به ترتیب دارای امتیاز‌های ۸/۷ و ۷/۷ در IMDB هستند.

این برای اولین بار نیست که آثار فرهادی در میان بهترین‌های جهان قرار می‌گیرد.

جالب است بدانید فرهادی بیش از ۱۰۰ جایزه جهانی کسب کرده است. شروع موفقیت‌های جهانی فرهادی با جایزه خرس‌نقره‌ای بهترین کارگردانی در جشنواره بین المللی فیلم برلین برای فیلم «درباره الی» آغاز شد و اوج این جوایز نیز اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» است. دومین جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی نیز برای فیلم «فروشنده» به فرهادی تعلق گرفت.

سال گذشته نیز نشریه گاردین در فهرستی ۱۰۰ فیلم برتر سینمای جهان را که از سال ۲۰۰۰ تاکنون ساخته شده بودند، منتشر کرد که در آن فهرست نام ۲ فیلم ایرانی از ساخته‌های عباس کیارستمی و اصغر فرهادی دیده می‌شد.

در فهرستی که نشریه گاردین از ۱۰۰فیلم برتر سینمای جهان منتشر کرده بود، فیلم «جدایی‌نادر‌از‌سیمین» ساخته فرهادی که توانسته بود اسکار بهترین فیلم خارجی ۲۰۱۲ را کسب کند و همچنین فیلم «ده» به کارگردانی کیارستمی دیده می‌شد.

در آن فهرست فیلم «خون به پا خواهد شد» به کارگردانی پل توماس اندرسون در صدر جدول دیده می‌شد.

البته در فهرست فیلم‌های برتر معمایی تاریخ جهان، شاهد آثار بسیاری از آلفرد هیچکاک هستیم.

0 0 رأی
رأی به مطلب
دیگر مطالب
دنبال کردن
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments