ایرج راد: برای هیچ کس مهم نیست که آلودگی هوا چه بر سر مردم می‌آورد

می‌توان در فیلم‌ها و سریال‌ها با توجه به معضل آلودگی هوا به داستان‌پردازی پرداخت ولی باید ریشه‌ای داستان‌پردازی کرد تا سینما و فیلم در این باره تأثیرگذار باشد، البته باید بدانیم فیلمسازی به شیوه نق‌زدن هم تأثیری نخواهد داشت.

به گزارش ستاره ها و به نقل از روزنامه جوان؛‌ ایرج راد بازیگر و کارگردان گفت: هر سال جان تعداد زیادی از مردم به واسطه آلودگی و ناپاکی هوا گرفته می‌شود ولی متأسفانه انگار برای هیچکس مهم نیست که آلودگی هوا چه بر سر مردم می‌آورد.

 بیش از دو دهه است با شروع فصل سرما مسئولان درباره آلودگی هوا و لزوم مبارزه با آن حرف می‌زنند و بعد در ادامه بعد از عید همه چیز دوباره تا پاییز سال بعد به فراموشی سپرده می‌شود!

در بخش‌های خبری- تحلیلی رادیو و تلویزیون بارها درباره این آلودگی‌ها اطلاع رسانی شده است ولی تنها کاری که مسئولان می‌کنند تلاش برای تعطیلی یک یا دو روزه شهرهای آلوده است که معلوم است دردی را دوا نمی‌کند.

می‌توان در فیلم‌ها و سریال‌ها با توجه به معضل آلودگی هوا به داستان‌پردازی پرداخت ولی باید ریشه‌ای داستان‌پردازی کرد و به عمق زد تا حساب کار دست همگان بیاید.

آنچه تاکنون درباره بررسی مشکلات اجتماعی در آثار نمایشی دیده‌ایم صرفاً نوعی ناخنک زدن به اتفاقات اجتماعی است که برای کوتاه مدت خوب است ولی وقتی می‌خواهیم نگاه علت و معلولی به بحران‌ها داشته باشیم، بهتر است با برنامه‌ریزی مناسب و صرف وقت کافی نسبت به تولید مبادرت کنیم.

آلودگی هوا مسئله‌ای است که هر سال وجود دارد و برای همین تولید فیلم و سریال مرتبط با این مسئله نباید کار پردردسری باشد و فقط نیازمند آن هستیم که از چند ماه زودتر استارت نگارش و پژوهش متن را بزنیم تا بتوانیم به بهترین شکل علل آلودگی هوا را کالبدشکافی کنیم.

اگر برنامه‌ریزی‌های دقیق و منسجم در جهت به‌روز کردن سوژه‌های مرتبط با آلودگی هوا داشته باشیم و تلاش کنیم تمام جوانب مؤثر در آلودگی را در درام فیلم یا سریال تبیین کنیم، حتماً در جهت هشدار و درخواست پاسخگویی از جانب مدیران هم که شده موفق‌تر عمل خواهیم کرد.

به اعتقاد این سینماگر پیشکسوت ترافیک تهران، نبود شبکه فاضلاب شهری استاندارد در بیشتر شهرها، آتش‌سوزی جنگل‌ها و انباشت زباله‌ها نمونه‌های قابل اشاره‌ای از آلودگی‌های طبیعی و محیطی ما هستند که هر ساله با آن‌ها مواجه هستیم و سینما می‌تواند در مورد ضعف مدیریت دولت‌ها و شهرداری‌ها در این باره آثاری اثرگذار تولید کند.

0 0 رأی
رأی به مطلب
دیگر مطالب
دنبال کردن
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments