نوروز روی کاسه قاجاری + عکس

کاسه‌ای بازمانده از دوران قاجار که حالا در موزه ملی ایران نگهداری می‌شود، روایتگر چگونگی برپایی جشن نوروز در یک قرن پیشِ ایران است.

به گزارش ستاره ها و به نقل از ایسنا؛ کاسه‌ای بازمانده از دوران قاجار که حالا در موزه ملی ایران نگهداری می‌شود، روایتگر چگونگی برپایی جشن نوروز در یک قرن پیشِ ایران است.

روی این قدح سفالیِ بدل چینی نقاشی‌های زیبایی به تصویر کشیده شده که روایتگر رسوم و فرهنگ مردم ایران در دوره قاجار، از جمله نوروز است.

این نقاشی‌ها که به لحاظ استفاده از رنگ‌های قرمز و زرد و نیز نوع گل‌پردازی، شبیه به شیوه کار هنرمندان شیراز در اواخر عهد ناصری با تزئین زیرلعاب است با موضوعات متنوعی از جمله صحنه‌های نوازندگان، گروه رژه، ‌جشن، شکار، بندبازی و … با گل‌های رنگارنگ و پرندگان در میان شاخ و برگ‌ها همراه است که سطح داخل و خارج آن را در برمی‌گیرد.

 

نقاشی‌های سطح داخلی موضوع عاشقانه دارد و در کف ظرف نیز یک گلدان با گل‌های رنگارنگ دیده می‌شود.

 

در سطح خارجی قدح نقاشی‌ها به آیین نوروزی مربوط می‌شود. نمادهای تحویل سال مثل ساعت، رژه گروه مارش، گروه نوازندگان و چهار توپ چرخ‌دار روی کاسه مشاهده می‌شود.

 

 

این قدح مربوط به سده ۱۳ هجری قمری و به سبک کاشان است که در موزه باستان‌شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی نگهداری می‌شود.

 

 

0 0 رأی
رأی به مطلب
دیگر مطالب
دنبال کردن
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments