افزایش نرخ تولید سریال و بالا رفتن دستمزدها

تهیه کننده و کارگردان سینما گفت: در اصل اصناف باید کف قیمت برای دستمزدها را تعیین کنند که متاسفانه همه اصناف این کار را انجام نمی دهند.

به گزارش ستاره ها و به نقل از فارس؛ محمدمهدی عسگرپور تهیه کننده و کارگردان سینما با اشاره به افزایش نرخ تولید سریال و بالا رفتن دستمزدها در تولید فیلم و سریال گفت:

کنترل دستمزدها نه فقط در عرصه فیلمسازی و سریال سازی که در هر حوزه دیگری تابع چند تا پارامتر است. یک بخشی از آن به شرایط اجتماعی بر می گردد که نرخ تمام شده هر چیزی را به شکل طبیعی جامعه تعیین می کند.

**اصناف باید کف قیمت برای دستمزدها تعیین کنند

 دولت ها هم برای کنترل و نظارت بر قیمت ها حضور دارند. در موضوع فیلمسازی و سریال سازی در تمام دنیا موضوع دستمزدها را نهادهای صنفی انجام می دهند.

متاسفانه در ایران به خاطر بعضی موضوعات نهاد صنفی قدرتمندی وجود ندارد. در واقع نهادهای صنفی قدرت مانورشان در موضوعات تعیین دستمزد کم است.

در اصل اصناف باید کف قیمت برای دستمزدها تعیین کنند که متاسفانه همه اصناف این کار را انجام نمی دهند. تنها چند صنف نرخ های کف دستمزد تعریف کردند.

داستان رقابت برای افزایش دستمزدها شروعش به تلویزیون بر می گردد. حتی به سینما هم بر نمی گردد. درست است که بعضی ها وقتی می خواهند خاطره بازی کنند همیشه مثالی از یک فیلم سینمایی می زنند که یک بازیگر برای سه روز بازی یک دستمزد نجومی گرفته، ولی تلویزیون در یک مقطعی که به حدود سال 85 تا 87 بر می گردد، کد دستمزدهای بازیگران را جدا کرد.

**وقتی کاری از دست کسی بر نمی آید

وقتی یک نهاد با استفاده از بودجه دولتی این امکان برایش ایجاد می شود که بتواند دستمزدهای بالا پرداخت کند این بازی خطرناک را راه انداخته است و دیگر کسی نمی تواند به دیگران خرده بگیرد که چرا دستمزدها بالا رفته است.

در حال حاضر شاهد هستیم که سریال سازی در دو موقعیت متفاوت در حال شکل گیری است. یکی تلویزیون است که به صورت سنتی فعالیت های خودش را ادامه می دهد که محدودیت های خاص خودش را هم دارد.

برای همین کسانی که الان در سریال های تلویزیونی حضور دارند دیگر آن کیفیت لازم را ندارند. نوع دیگری از سریال سازی در نمایش خانگی در حال انجام است که بازار خودش را دارد و به خاطر وضعیت فعلی سینما و تعطیلی و اکران نشدن فیلم ها به واسطه شیوع کرونا رونق بیشتری هم گرفته است.

**وضعیت اکران فیلم ها در سینما اصلا مناسب نیست

وضعیت اکران فیلم ها در سینما اصلا مناسب نیست و الان تعداد زیادی فیلم سینمایی در صف اکران قرار دارند که معلوم نیست چه زمانی بتوانند فیلم هایشان را به نمایش بگذارند.

همین موضوع باعث شده است نمایش خانگی گزینه دوم فعالیت بسیاری از اهالی سینما و بازیگران مطرح شود.

اگر حجم فعالیت ها در سه حوزه تلویزیون و سینما و نمایش خانگی به صورت یکسان بود شاید این حجم انتقادها صورت نمی گرفت. ولی چون الان تنها نمایش خانگی است که دستمزدهای بیشتری پرداخت می کند از ناحیه فعالان سینما و تلویزیون انتقادهای زیادی را دریافت می کند.

بنابراین حتی اگر از لحاظ تاریخی هم بگوییم مقصر افزایش قیمت ها در یک مقطعی تلویزیون بوده است؛ امروز به دلیل اینکه نمایش خانگی مورد هدف انتقادها است؛ کسی به سراغ ریشه موضوع نمی رود و همگی روی سریال های نمایش خانگی تمرکز می کنند. ما در کشوری زندگی می کنیم که همه سراغ مقصر می گردند و کسی به سراغ سازندگی و اصلاح امور نیست.

به نظرم کنترل قیمت ها و دستمزدها در نمایش خانگی با توجه به اینکه چند پلتفرم آن را انجام می دهند شدنی است. اگر این پلتفرم ها تشریک مساعی برای کنترل قیمت ها نکنند این نگرانی وجود دارد که در آینده همانطور که یک نهاد ناظر بر محتوا ایجاد کردند، نهاد ناظری بر کنترل قیمت ها و دستمزدها ایجاد کنند.

اگر این اتفاق بیفتد دیگر همه چی شبیه به هم می شود و آن مزیت رقابتی که به واسطه حضور بخش خصوصی ایجاد شده است از بین می رود و نمایش خانگی همان محصولی را عرضه می کند که تلویزیون هم می تواند بسازد و هیچ گونه تفاوتی در آن وجود ندارد.

برای همین پلتفرم ها برای منافع خودشان هم که شده باید به این موضوع بیندیشند و راهکار جدیدی را پیدا کنند.

0 0 رأی
رأی به مطلب
دیگر مطالب
دنبال کردن
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments