ایمان صفا: جواد عزتی باهوش‌تر از آن است که از کاندید نشدن قهر کند

ایمان صفا، بازیگر فیلم سینمایی «شنای پروانه»، دلیل حضور نداشتن جواد عزتی در مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را قهر او نمی‌داند و معتقد است که این بازیگر بهتر و باهوش‌تر از آن است که بخواهد به‌خاطر کاندید نشدن قهر کند.

به گزارش ستاره ها و به نقل از خبرآنلاین؛ ایمان صفا بازی کاملا متفاوتی را در شنای پروانه به نمایش گذاشته است. او درباره این بازی، شخصیت‌پردازی‌ها و داستان فیلم سینمایی «شنای پروانه» صحبت کرد.

 

اولین بار کارتان در تلویزیون را از کجا آغاز کردید؟

من اولین بار در یک تله فیلم با نام «فرصت‌های فردا» با کارگردانی منوچهر هادی کار را آغاز کردم.

بعد در چند سریال مانند «عملیات ۱۲۵» و «خداحافظ بچه» ایفای نقش کردید و ناگهان ما شما را در یک فضای کاملا متفاوت در عرصه کودک در برنامه «بچه محل» دیدیم و یک کار کاملا متفاوت را ارائه داده‌اید، چرا ناگهان این تغییر مسیر در کارتان به چشم می‌خورد؟

بازیگری را از تئاتر و با نمایش‌های کودک آغاز کردم، از سال ۷۱ که نُه سالم بود، در نمایش‌های حرفه‌ای کودکان ایفای نقش کردم و در بسیاری از سالن‌های حرفه‌ای تهران اجرا داشتم و با اجرای این تئاترها تقریبا تمام فرهنگسراهای تهران را زیر و رو کردم این روند تا سال ۸۱ ادامه داشت اما بعد از آن، متاسفانه به دلیل مشغله از گروه کودک جدا شدم و دیگر فرصتی برای اجرای تئاتر در حوزه کودک نداشتم.

خیلی دوست داشتم که دوباره یک کار کودک را تجربه کنم و از آنجایی که ارتباط خوبی با بچه‌ها دارم، دلم می‌خواست حتما یک کاری را برای آنها انجام دهم و به این کار بسیار علاقه داشتم.

جواد عزتی با جشنواره قهر کرد؟
ایمان صفا در نقش سربالا در برنامه«بچه محل»

 

«شنای پروانه» روایت زندگی افرادی است که در جنوب شهر زندگی می‌کنند، شما با این قشری که در فیلم می‌بینیم معاشرت داشتید؟

من بچه جنوب شهر هستم.

اتفاقا خیلی باید تحقیق می‌کردم، چون در «شنای پروانه» من محمد را بازی می‌کردم که یک جوان سرخورده در یک خانواده پسر بزرگ سالار است، من همیشه این خانواده‌ها را دیدم هرچند خودم در چنین خانواده‌ای نبودم.

محمد یک جوان سرخورده بود که حشیش مصرف می‌کرد و باید به این موضوع هم پرداخته می‌شد، از نوع قفل کردن گرفته تا نگاه کردن نیاز به تحقیق داشت. من حدود چهل روز در حال تحقیق درباره این نقش بودم.

با افرادی که از این روان‌گردان استفاده می‌کردند، برخورد داشتید؟

چند آدرس از بچه‌ها گرفتم و همانجایی که لوکیشن فیلمبرداری بود رفتم کنار چند نفر، با آنها گپ زدم، چایی خوردیم و در مواجهه با آنها به این موارد رسیدم.

امیر آقایی درباره نقش خودشان گفته بودند که نیازی به تحقیق نداشتند، فقط کافی بود مقداری به گذشته خودشان بازگردند، این موضوع درباره شما هم وجود دارد؟

خیر، خیلی درباره من صدق نمی‌کند، چون من خیلی در این محله‌ها نبودم و با چنین افرادی معاشرت نکردم، بیشتر با فضای محله آشنا داشتم ولی با چنین افرادی معاشرت نداشتم.

جواد عزتی خیلی بهتر و باهوش‌تر از آن است که بخاطر کاندید نشدن در جشنواره فیلم فجر ناراحت شود، چون جشنواره فجر خیلی وقت است که این شکلی است
چه عنصری باعث جذاب‌تر شدن قصه و فیلم شده است؟

به نظر من آن چیزی که باعث جذابیت قصه ما شده است، این است که محمدکارت این فضا را بسیار خوب می‌شناسد و کارش را هم خیلی خوب بلد است و توانایی او باعث شده که قصه به صورت جذابی روایت شود.

اما عاملی که باعث جذاب‌تر شدن فیلم شده است، بازی درخشان دوستان از جواد عزتی، امیر آقایی و طناز طباطبایی گرفته تا علی شادمان و پانته‌آ بهرام و همه بازیگرها. محمد کارت از روز اول گفت من حتی برای نقش‌هایی که یک سکانس دارند و دیالوگ هم ندارند، بازیگر انتخاب کردم.

از جواد عزتی نام بردید، موضوعی که در سی و هشتمین جشنواره فیم فجر اتفاق افتاد این بود که ایشان همزمان در ۵ فیلم جشنواره حضور داشتند اما کاندید نشدند و همین موضوع باعث ناراحتی ایشان شد.

فکر نمی‌کنم این موضوع باعث ناراحتی جواد عزتی شده باشد.

در مراسم اختتامیه حضور نداشتند. قهر کرده بودند؟

قهر نکرد، جواد عزتی از قبل گفته بود که بعد از این فیلم می‌خواهم یک سال استراحت کنم. جواد عزتی خیلی بهتر و باهوش‌تر از آن است که از این اتفاق ناراحت شود.

جواد عزتی با جشنواره قهر کرد؟
جواد عزتی(حجت) و ایمان صفا (محمد) در فیلم سینمایی«شنای پروانه»

 

کاراکتر محمد یک آدم سرکوب شده است و در عین حال داماد یک خانواده‌ای شده است که یک محل روی انگشت او می‌چرخد، وارد همچین خانواده‌ای شدن برای چنین آدمی سخت نیست؟

نه، چون محمد خواهر دوستش را گرفته است.

نکته جالب اینجاست که شخصیت محمد، بسیار ماخوذ به حیا است.

اتفاقا حجت(جواد عزتی)هم اندازه این کارکتر ماخوذ به حیا است، سکانس اول روی این موضوع صحه می‌گذارد. البته که محمد اندازه حجت سر به زیر نیست.

فکر می‌کنید کرونا باعث شد این فیلم آنطور که باید و شاید دیده نشود؟

فیلم خوب حق خودش را می‌گیرد، همانطور که این اتفاق برای«شنای پروانه» افتاد، چه کسی فکرش را می‌کرد که این فیلم در هفده روز، رکورد تماشای آنلاین ۴میلیارد تومان را بشکند؟ آن هم زمانی که فیلم مدتی پیش، قاچاق شد.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!