کتاب‌های عباس کیارستمی رفع توقیف شد

با رای دادگاه تجدیدنظر انتشار دو کتاب (من خانه‌م) و (من سفرم) شامل پاره‌نامه‌هایی از عباس کیارستمی رفع توقیف شد، شهریور ماه نسخه‌های جدید این دو اثر توسط نشر نظر منتشر خواهد شد.

به گزارش ستاره ها و به نقل از ایبنا؛ مدیر انتشارات نظر با اشاره به روند کتاب (من خانه‌م) توضیح داد:

بعد از درگذشت عباس کیارستمی برخی از نامه‌ها توسط بهمن کیارستمی و همسر زنده‌یاد کیارستمی جمع‌آوری شد؛ نامه‌هایی که هیچ کدام از آن‌ها هیچ وقت برای همسرشان پست نشدند.

 این کتاب تیرماه سال گذشته چاپ شد و اولین کتابی به شمار می‌آمد که پس از درگذشت وی شامل آثار به جا مانده از وی منتشر می‌شد اما در همان موقع احمد کیارستمی که هنوز کتاب را ندیده بود به اتهام افشای اسرار و سرقت ادبی همچنین تحصیل مال نامشروع شکایت کرد و کتاب توقیف شد.
 
در فاصله ۲۰ روزه چاپ اول کتاب با تیراژ ۱۶۰۰ نسخه تمام شد، ما برای چاپ دوم کتاب با تیراژ ۱۶۰۰ نسخه اقدام کردیم اما در آن زمان کتاب‌ها به دستور دادگاه توقیف شد و توزیع نشدند.

کتاب من سفرم مشکلات کتاب اول مثل افشای اسرار را نداشت زیرا نامه‌های عباس کیارستمی درباره سفر به افراد مختلف از جمله مادر و دوستانش بود که به همت بهمن کیارستمی جمع‌آوری شد.

دادگاه اصلی رای بر برائت ما داد اما وکلای احمد کیارستمی درخواست تجدیدنظر کردند اما ادله حکم دادگاه اول خیلی منطقی بود

مجموعه‌ای از عکس‌های کیارستمی نیز در این کتاب چاپ شده است، تقریبا با فاصله زمانی دو ماه نسبت به کتاب اول این اثر شهریور ماه سال گذشته چاپ و روانه ویترین کتابفروشی‌ها شد و خیلی زود چاپ اول کتاب به پایان رسید.

پس از انتشار این اثر دادسرای رسانه حکم داد که چاپ جدید این مجموعه منتشر نشود تا حکم دادگاه مشخص شود و ما با وجود اینکه در دادگاه نکات قابل توجهی در حمایت از ما مطرح شد ترجیح دادیم سکوت کنیم و منتظر رای دادگاه باقی بمانیم.

دادگاه اصلی رای بر برائت ما داد اما وکلای احمد کیارستمی درخواست تجدیدنظر کردند اما ادله حکم دادگاه اول خیلی منطقی بود زیرا همان‌طور که گفتم اتهاماتی که احمد کیارستمی به نشر نظر وارد کرده بود شامل افشای اسرار، تحصیل مال از راه نامشروع و سرقت ادبی بود.

در دادگاه گفته شد تحصیل مال از راه نامشروع برای اموال دولتی مصداق دارد و برای این مورد صحیح نیست و انتشار کتاب هیچ مال نامشروعی به دست نمی‌آورد، همچنین درباره افشای اسرار با توجه به اینکه هیچ یک اسرار خانوادگی نبوده است و همه نامه بوده‌اند به عنوان آثار عباس کیارستمی تلقی شد و موضوعیت سرقت ادبی هم منتفی بود.

0 0 رأی
رأی به مطلب
دیگر مطالب
دنبال کردن
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/setarehne/domains/setarehnews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/setarehne/domains/setarehnews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/setarehne/domains/setarehnews.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110