رالی بازیگران مشهور در پیست زندگی‌نامه‌نویسی

به فاصله کوتاهی پس از انتشار زندگی نامه خودنوشت حمید جبلی، علیرضا خمسه هم دست به انتشار روایت زندگی‌اش زد و رقیب جبلی و رضا کیانیان شد.

به گزارش ستاره ها و به نقل از خراسان؛ خواندن یا شنیدن قصه زندگی دیگران معمولاً یکی از ژانرهای پرطرفدار است؛ به‌ویژه اگر آن شخص از شهرت برخوردار باشد و ویژه‌تر آن‌که خودش دست به قلم شده و زندگی‌نامه و خاطراتش را در طول سال‌ها نوشته باشد. 

حالا اگر این شخص از قشر هنرمندان و به‌اصطلاح امروزی‌ها سلبریتی هم باشد که دیگر اوضاع فرق می‌کند و ممکن است کتابش هم مانند دیگر آثارش، به شهرت قابل قبولی برسد.

چند روز پیش، خبر رسید که علیرضا خمسه زندگی‌نامه یا به گفته خودش سال‌شمارِ زندگی‌اش را از کودکی تاکنون به نام «خمسه به روایت خمسه» منتشر کرده‌است؛ البته او در این مسیر تنها نیست و به فاصله کوتاهی قبل از او، حمید جبلی هم دست به نگارش زندگی نامه خودش زد.

پیش از این دو نیز، رضا کیانیان دست به چنین کاری زده و در حقیقت آغازگر رقابت در این عرصه بود .به همین بهانه، در این مطلب نگاهی می‌اندازیم به کتاب خاطرات و زندگی‌نامه چند بازیگر کشورمان که خودشان دست به قلم شده یا نویسنده‌هایی زندگی‌نامه‌شان را نوشته‌اند.

خمسه به روایت خمسه

علیرضا خمسه بازیگر شناخته‌شده سینما، تئاتر و تلویزیون است و مخاطبان این‌ سال‌های تلویزیون، او را بیشتر با شخصیت «بابا پنجعلی» سریال پایتخت می‌شناسند.

علیرضا خمسه پیش از نوشتن کتاب سال‌شمار زندگی‌اش، دو کتاب منتشر کرده بود که یکی از آن‌ها کتابی درباره روان‌شناسی موفقیت و دیگری ترجمه‌ای درباره آموزش پانتومیم است.

کتاب خاطرات این بازیگر را که «خمسه به روایت خمسه» نام دارد، نشر خط و طرح منتشر کرده‌است. به گفته علیرضا خمسه این کتاب روایتگر اشعار، مقاله‌ها، ترجمه‌ها و همه آن چیزی است که او طی سال‌های زندگی‌اش نوشته و هرکدام در پوشه‌ای از انباری یا قفسه کتابخانه پراکنده بوده‌است.

پسربچه شصت ساله

اوایل خردادماه امسال، کتاب خاطرات حمید جبلی به نام «پسربچه شصت‌ساله» از سوی نشر پرنیان با شمارگان ۱۱۰ نسخه منتشر شد که خیلی زود به چاپ دوم رسید.

پشت جلد این کتاب آمده است: «پیش خودمان باشد، بیشتر این قصه‌ها واقعی است. شاید نتوانسته باشم چنان که باید غم‌ها و شادی‌های آن دوران را بیان کنم، اما غصه خراب شدن ماشین قرمز اسباب بازی‌ام از ناراحتی امروزم برای یک ماشین واقعی بیشتر بود و یک ریالی‌هایی که جیبم را قلنبه می‌کرد، شادی‌اش خیلی بیشتر از حساب بانکی امروز بود».

این مردم نازنین

«این مردم نازنین» روایت صد خاطره از رضا کیانیان، بازیگر کهنه‌کار ایرانی است و مخاطب با خواندن این کتاب می‌تواند طعم شهرت را تا حدودی بچشد و تلخی و شیرینی آن را حس کند.

این کتاب روایتی از اتفاقات جذاب و جالبی است که در برخورد مردم با رضا کیانیان رخ داده است؛ حالا چه در کوچه و خیابان، چه در طول سفرها و… .

عزت، جمشید، علی و دیگران

زندگی‌نامه و خاطرات عزت‌ا… انتظامی، جمشید مشایخی و علی نصیریان، دیگر بازیگران ایرانی هم منتشر شده است که البته به قلم خودشان نیست و دیگران این کتاب‌ها را نوشته‌اند.

«من عزتم، بچه سنگلج» عنوان کتابی درباره زندگی عزت‌ا… انتظامی است که غزاله سلطانی نگارش و تدوین آن را به عهده داشته است. این کتاب را نشر سخن در سال ۹۲ منتشر کرد.

«حدیث پیر فرزانه» پژوهشی منظوم در زندگی و آثار هنری جمشید مشایخی است که فرود شمخالی در سال ۹۴ منتشر کرد.

«آقای هالو» که نامش برگرفته از یکی از شخصیت‌هایی است که علی نصیریان آن را بازی کرده‌، کتابی با موضوع زندگی و آثار این هنرمند کشورمان به قلم نگار حسینی است. این کتاب علاوه بر روایت زندگی این بازیگر، به مرور رویدادهای هنری دهه ۲۰ تا ۹۰ هم می‌پردازد.

0 0 رأی
رأی به مطلب
دیگر مطالب
دنبال کردن
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/setarehne/domains/setarehnews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/setarehne/domains/setarehnews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/setarehne/domains/setarehnews.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110