فلورا سام: مخاطب سریال مذهبی شعاری را تماشا نمی کند

فلورا سام می گوید، مهمترین دغدغه فکری‌اش این است که اگر کاری با موضوع مذهبی می‌نویسد، شعارزده نباشد و کارهایش از جنس مردم باشد. او همچنین محدودیت‌های مالی را مهمترین مانع بر سر راه سازندگان برای ساخت کارهای بزرگ تاریخی ـ مذهبی می‌داند.

به گزارش ستاره ها و به نقل از ایسنا؛ فلورا سام درباره اینکه چرا سریال‌های مذهبی ـ تاریخی در تلویزیون کمتر ساخته می‌شود و شاهد پخش چندین باره سریال های موفق گذشته هستیم گفت:

در دنیا هم تعداد سریال‌های معاصری که ساخته می‌شود نسبت به سریال‌های تاریخی و مذهبی بیشتر است. دلایل مختلفی هم دارد؛ اگر در کشور خودمان بخواهیم دلیل این موضوع را بررسی کنیم، محدودیت هزینه است که ما به شدت با آن درگیریم و دشوار بودن کار؛ البته خیلی از هنرمندان ما این دشواری را دوست دارند و مساله بودجه شاید از مساله دشواری ساخت مهم تر باشد و اگر بودجه باشد می‌توان برای دشواری ها هم راه حل‌هایی پیدا کرد.

وقتی درباره مناسبت خاصی صحبت می‌کنیم، خیلی باید مراقب باشیم که از شعارزدگی پرهیز کنیم.

لزومی ندارد به همان تعدادی که سریال معاصر ساخته می‌شود، سریال تاریخی هم ساخته شود؛ اما لازم است مقاطع مختلف تاریخی و مذهبی ما به شکل سریال‌هایی جذاب نمایش داده شود تا مردم از تاریخ خودمان به وسیله این سریال ها بیشتر مطلع شوند.

وقتی ما یک سریال معاصر را می‌بینیم چون می‌توانیم مشابه شخصیت‌های داستان را در زندگی خودمان هم پیدا کنیم، بنابراین مشکلات آن‌ها مشکلات ماست و راه‌حل‌هایی که آن‌ها دارند می‌تواند راه حل‌های زندگی ما باشد؛ اما تحقق این امر مستلزم آن است که مجموعه های مذهبی درست پرداخت شده باشد و به سمت شعار و پیام‌های اخلاقی مستقیم کشیده نشود.

وقتی درباره مناسبت خاصی صحبت می‌کنیم، خیلی باید مراقب باشیم که از شعارزدگی پرهیز کنیم. به محض اینکه کار حالت شعارزده و سفارشی به خود بگیرد، مخاطب را از خودش دور می‌کند.

بر این اساس بزرگترین تلاش و دغدغه فکری‌ام این است که وقتی کارهای اینچنینی را می نویسم، کاملا از جنس مردم باشد و اگر هم قرار است حرفی زده شود در داخل قصه و درون مایه قصه زده شود؛ نه اینکه شخصیت درباره آن جمله بگوید و مدام هم به آن نکته اشاره کند.

پیام باید در درونمایه قصه گنجانده شود و بیننده خودش تصمیم بگیرد و خودش متوجه مطلب شود.

 

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!