خاطره گویی عزت الله انتظامی از «گاو» تا نقش منفی «بانو»

عزت الله انتظامی با خاطره ای از فیلم «گاو» مطرح کرد که “سکانس آخری که برای این فیلم گرفتیم با کشتن گاو به پایان رسید و بعد از آن همه بازیگران به تهران برگشتند اما من ماندم. همه پیگیر بودند که چرا من برنمی‌گردم به آنها گفتم برای کشتن گاو حالم زیاد خوب نیست، باید مدتی در اینجا بمانم.

به گزارش ستاره ها و به نقل از موزه سینما؛ موزه سینمای ایران امروز 26 مردادماه همزمان با سالروز درگذشت زنده یاد «عزت الله انتظامی» بخش‌هایی از گفتگوی تاریخ شفاهی این هنرمند پیشکسوت را که در سال 1387 با زنده یاد زاون قوکاسیان انجام شده است را منتشر کرده که بخش‌هایی از آن را در زیر می‌خوانید.

نقش آفرینی عزت الله انتظامی در بیش از ۵۰ فیلم سینمایی

عزت الله انتظامی: ما بازیگرها مدیون خانواده هایمان هستیم. یادم می‌آید از ابتدا که ازدواج کردم و هنوز فرزند هم نداشتم وارد این کار شدم و تئاتر بازی می‌کردم. صبح‌ها به اداره نمایش می‌رفتم، تا ساعت هفت شب تمرین تئاتر می کردیم و تا آخر شب اجرا داشتم و همه عمرمان را برای کار هنری که عاشق آن بودیم، گذاشتیم و فعالیت کردیم.

شروع کار من با پیش پرده خوانی جلوی تماشاگر بوده است . تماشاگر ایرانی بیشتر کلوزآپ علاقمند است و در تئاتر فاصله بین تماشاگر و بازیگر به نزدیکترین حد ممکن می‌رسد.

یکی از کسانی که از بستر تئاتر به سینما آمد و به خوبی درخشید زنده یاد خسرو شکیبایی بود که ترقی زیادی پیدا کرد و به اوج خود در فیلم سینمایی «هامون» رسید. خسرو شکیبایی هم در سینما و هم در تئاتر در همه نقش‌ها به خوبی درخشید.

خاطره عزت الله انتظامی از فیلم «گاو»

سکانس آخری که برای این فیلم گرفتیم با کشتن گاو به پایان رسید و بعد از آن همه بازیگران به تهران برگشتند اما من ماندم. همه پیگیر بودند که چرا من برنمی‌گردم به آنها گفتم برای کشتن گاو حالم زیاد خوب نیست باید مدتی در اینجا بمانم.

دانشگاه برای یک هنرمند مانند چراغ می ماند

زنده یاد «علی حاتمی» به من می گفت وقتی می‌گویی قدَرقدرت، قدرت باید به خوبی بیان شود و محکمی آن در بیان مشخص شود. من معتقدم همه کسانی که کار هنری انجام می‌دهند باید به دانشگاه بروند، زیرا اگر عالی‌ترین استعداد و تجربه را هم داشته باشند ، دانشگاه برایشان مانند چراغ می ماند درغیر این صورت کلیشه می‌شوند.

با هر کارگردانی کار نمی‌ کنم

یادم می‌آید سال ها بیکار بودم و منتظر بودم تا داریوش مهرجویی فیلم بسازد زیرا برای بازیگر کارگردان و برای کارگردان هم بازیگر بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال، در فیلم «آژانس شیشه‌ای» قطعا اگر به جز رضا کیانیان و پرویز پرستویی بازیگران دیگری بودند، فیلم به این خوبی درنمی‌آمد.

نقش آفرینی در نقش منفی

چند نقش منفی بازی کردم که بسیار هم مورد استقبال قرار گرفته است و یکی از آنها ، نقشم در فیلم «بانو» است که بسیار نقش متفاوتی بود و خودم آن را بسیار دوست داشتم .

تمجید از نقش آفرینی در فیلم روز فرشته

«روز فرشته» ساخته بهروز افخمی بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت و حتی چند روحانی بعد از دیدن فیلم به من گفتند که چقدر در این نقش مُردن را آسان نشان داده بودی و این فیلم در جشنواره کن هم نمایش داده شد.

تعامل سازنده با زنده یاد علی حاتمی

حاتمی همیشه برای من احترام خاصی قائل بود. دائم باهم بر سر نقش‌ها کلنجار می‌رفتیم اما هروقت می‌خواستم با او فیلمی را شروع کنم خیلی با احترام می‌گفت « آقا بفرمایید» و اگر هم نکته‌ای در مورد نقش لازم بود که من بدانم آهسته نزدیک گوشم می‌گفت.

موزه سینما خانه من است

موزه سینما را خانه خود می‌دانم. به همین دلیل هم یادگاری‌ها و اسنادم را در این گنجینه باارزش قرار دادم و وقتی آنها را در موزه سینما می‌بینم خوشحال می‌شوم زیرا خاطرات کودکی، جوانی و فعالیت‌های هنری‌ام برایم یادآوری می‌شود.

 

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!