«شب دهم» یکی از ماندگارترین سریال‌های محرمی

سریال «شب دهم» به کارگردانی حسین فتحی یکی از سریال‌های ماندگار ویژه ماه محرم هنوز هم بینندگان زیادی را پای تلویزیون می‌کشاند.

به گزارش ستاره ها و به نقل از میزان؛ سریال «شب دهم» به کارگردانی حسن فتحی محرم ۱۴۰۰ هم به مناسبت ایام محرم بازپخش شده است و مردم هنوز این مجموعه جذاب، دیدنی و ماندگار را دوست دارند و به تماشای آن برای چندمین بار می‌نشینند. این سریال در سال ۱۳۸۰ جزء پربیننده‌ترین و ماندگار‌ترین سریال ویژه ماه محرم قرار گرفت.

این درام عاشقانه که در بستر یه موقعیت تاریخی روایت می‌شود با بازی بازیگران توانایی، چون حسین یاری، پرویز فلاحی‌پور، محمود پاک‌نیت، رویا تیموریان و … فیلمنامه پرمایه سریال را رنگ‌وبوی تازه‌ای بخشیدند.

این سریال ماندگار که به نوعی فتح باب ساخت سریال‌های محرمی شد و تاثیرگذاری زیادی بر مخاطبان داشت و ثابت کرد می‌توان با هنر نمایش به فلسفه عاشورا و گفتمان مذهبی به بهترین شکل پرداخت و تاثیرگذار بود.

حسن فتحی درباره این‌که چگونه «شب دهم» به سریالی مناسبتی تبدیل شد گفته:

پخش سریال «شب دهم» در ایام محرم پیشنهاد مدیر وقت شبکه اول بود. ایشان معتقد بودند این سریال در ایامی که عید نوروز و محرم با هم تقارن دارند، مخاطب بسیاری را جذب خود می‌کند و همین اتفاق هم افتاد. «شب دهم» به عنوان سریالی مناسبتی به خوبی جواب داد.

حسن فتحی در ابتدا نمی‌خواسته «شب دهم» را برای تلویزیون بسازد. او قصد داشته آن را در قالب یک فیلم سینمایی برای حوزه هنری کار کند.

«شب دهم» یکی از ماندگارترین سریال‌های محرمی/یک نوستالژی مذهبی

سناریو را که می‌نویسد، متوجه می‌شود که قصه از حد یک کار سینمایی فراتر رفته است و باید به فکر یک ساختار چند ساعته باشد؛ بنابراین از شکل سینمایی «شب دهم» منصرف می‌شود و سعی می‌کند در چارچوب مدیوم تلویزیون، این تم را پرورش دهد.

پس از پخش و موفقیت زیاد این مجموعه برخی از منتقدان و هنرمندان دلیل موفقیت این مجموعه را بودجه کلان می‌دانند،

اما فتحی می‎گوید: بودجه اختصاص یافته به سریال «شب دهم» چه در مرحله نگارش فیلم‌نامه و چه در مرحله‌ی تولید، در مقایسه با کار‌هایی که در همان زمان تلویزیون تولید می‌شده، بسیار پایین بوده است.

در آن زمان بودجه «شب دهم» به حدی پایین بود که تردید داشتیم می‌توان کاری خوب ساخت یا نه. به بشکوفه، تهیه‌کننده گفتم من به خاطر عشق به امام حسین (ع) این فیلم‌نامه را نوشتم و به خاطر عشق به امام حسین (ع) هم جلو می‌رویم.

هرجا هم کمبود داشتیم با همکاری و قناعت مشکلات را حل می‌کنیم.

حسن فتحی پیش از ساخت این مجموعه در کارنامه کاری خود سریالی مثل «پهلوانان نمی‌میرند» را داشت و طبعا با همان حال و هوا وارد ساخت «شب دهم» شد..

فتحی این سریال را خودش نوشت و خودش نیز ساخت و هر جا احساس کرد مشکلی وجود دارد به سرعت سکانس و پلان را تغییر داد تا بیننده دچار سردرگمی نشود. این اتفاقی است که در سایر کار‌های فتحی هم رخ می‌دهد و کار‌های او را متمایز می‌کند.

«شب دهم» یکی از ماندگارترین سریال‌های محرمی/یک نوستالژی مذهبی

توفیق حسن فتحی از بازی گرفتن بازیگران

یکی دیگر از توانایی‌های بالای حسن فتحی بازی گرفتن از بازیگرانش است. او گاهی آنچنان در این زمینه موفق عمل می‌کند که برخی از بازیگران مدت‌ها پس از بازی در فیلم و سریال‌های دیگر، همچنان در نقشی که او به آن بازیگران سپرده به خاطر مردم می‌آیند.

به عنوان مثال پرویز فلاحی‌پور خودش اذعان می‌کند با اینکه سابقه بازی پیش و بعد از این سریال را داشته و دارد، اما نقش یاور دلنواز او را به شهرت رسانده و خیلی‌های هنوز او را با این نقش و مجموعه به یاد می‎‌آورند.

 

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!