مهدویان: وقتی می خواهم اثری بسازم؛ باید بتوانم آن را اثر خودم کنم

کارگردان سریال زخم کاری: موقعی که با شکل گیری شبکه نمایش خانگی به سریال سازی فکر کردم و به خصوص بعد از شیوع کرونا و تعطیلی سینماها،ایده ام این بود که حتما اگر بخواهم سریال بسازم، سریال اقتباسی بسازم.

به گزارش ستاره ها و به نقل از روزنامه سازندگی؛ محمدحسین مهدویان درباره «زخم کاری» گفت:

آثار نمایشی بسیار پر هزینه اند. رفتن به سمت اقتباس، ریسک تولید اثر نمایشی را پایین می آورد.

ایده ام این بود که حتما اگر بخواهم سریال بسازم، سریال اقتباسی بسازم

اساسا من معتقدم سریال ها ۹۰٪ شان اقتباس باشد و واقعیت اش هم همین است که در سینمای دنیا و در صنعت سریال سازی شان داریم می بینیم که آثار مهم اصولا از نول ها(داستان بلند)، رمان ها و آثار ادبی ساخته می شوند. در نتیجه موقعی که با شکل گیری شبکه نمایش خانگی در ایران من به سریال سازی فکر کردم و به خصوص بعد از شیوع کرونا و تعطیلی سینماها،ایده ام این بود که حتما اگر بخواهم سریال بسازم، سریال اقتباسی بسازم.

چرا عنوان«بیست» از «زخم کاری»حذف شد؟

مسئله این است که من احساس می کنم به هر حال ما با یک اثر نمایشی طرفیم که از اسم آن بعدا لوگو هم ساخته می شود، اسم پیشانی کار است.

این اسم باید زود جاری شود و به زبان بیاید.ببین چقدر فرق دارد که مردم بخواهند بگویند سریال«بیست زخم کاری»را دیدی؟ تا بگویند «زخم کاری»را دیدی؟.

دلیل دیگر این که روی نام کوچک تر، طراحی بهتری می شود انجام داد.در کتاب، عنوان ها ممکن است کمی طولانی باشند. مثلا «چوب ها را بالا ببرید نجارها». یعنی نام کتاب می تواند طولانی باشد،به خاطر این که فرصت کسی که می خواهد محصول را انتخاب کند، و زمان مواجهه او نسبتا طولانی تر است؛ اما در فیلم اسم خیلی مهم است، به خاطر این که اولین مواجهه هر مخاطبی با اثر است.

نکته دیگر عبارت«بیست زخم کاری»در اصل یکی از دیالوگ های مکبث است.خودم هم احساس کردم کلمه بیست مبهم است.در نتیجه همه این ها باعث شد که کلمه بیست را حذف کنم.

تغییرات سریال نسبت به رمان

اولین و مهم ترین دلیلم این بود که من وقتی می خواهم اثری بسازم باید بتوانم آن را اثر خودم کنم.

اصولا هنرهای نمایشی با ادبیات متفاوت است.یعنی اقتضائات خودش را دارد.اصلا تو وقتی وارد درام می شوی، ماجرا فرق می کند و این که شما بخواهید به یک اثر مو به مو وفادار باشید،توقع بیهوده است. من فکر می کنم این چیزی است که هر فیلم سازی در مرحله اول باید درباره آن با صاحب معنوی اثر گفت و گو کند و به نتیجه برسد.

در ️رمان«بیست زخم کاری» یک ویژگی مهم وجود داشت و آن هم این که قصه برگرفته از یک اثر نمایشی(نمایشنامه)بود یعنی عقبه دراماتیک داشت.این که عقبه اش عقبه درام بود به من خیلی کمک می کرد.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!