پوشش الناز شاکردوست؛ علت حذفیات فیلم «مُبارک»!

جمعه گذشته، انیمیشن «مبارک» ساخته محمدرضا نجفی امامی راهی آنتن شبکه امید شد. انیمیشنی که در پخش آن از تلويزيون نزدیک به ٢٠ دقیقه اش که مربوط به بازی الناز شاکردوست بود، حذف شده بود.

به گزارش ستاره ها و به نقل از صبا؛ جمعه گذشته، انیمیشن «مبارک» ساخته محمدرضا نجفی امامی راهی آنتن شبکه امید شد. انیمیشنی که در پخش آن از تلويزيون نزدیک به ٢٠ دقیقه اش که مربوط به بازی الناز شاکردوست بود، حذف شده بود.

طولی نکشید که این خبر در فضای مجازی دست به دست شد و انتقادهای تندی را از سمت مردم در پی داشت.

مهدی سالم مدیر شبکه امید درباره علت این اتفاق گفت:

از این فیلم یک ساعت و ۳۰ دقیقه‌ای نزدیک به یک ساعت و پنج دقیقه آن روانه آنتن شبکه شد که علت حذفیات آن نیز نحوه پوشش بازیگر نقش اصلی این انیمیشن یعنی الناز شاکردوست بود.

تا جایی که امکان آن وجود داشت با روتوسکوپی این مساله رو حل کردیم اما بقیه سکانس‌های حذف شده امکان انجام این کار را به ما نمی‌داد.

اثری که در سینما روی پرده می‌رود و اثری که در صداوسیما پخش می‌شود بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. بخشی از این اصلاحات از سوی شبکه امید و بخشی دیگر نیز از طرف بخش تامین برنامه شبکه‌ها صورت گرفته است.

در شبکه‌های متفاوت سیما نیز سیاستگذاری‌ها متفاوت است برای مثال اگر «مبارک» از شبکه جهانی جام جم و یا شبکه مستند پخش می‌شد، فیلم اصلا دچار اصلاحات و حذفیات نمی‌شد چراکه استانداردها و سیاستگذاری‌ها در صداوسیما نیز متغیر است.

واکنش مدیر شبکه امید به صدمه وارد شده به قصه این اثر پس از این حجم حذفیات

گروه ویراستار ما تمام سعی خود را انجام می‌دهد تا به شاکله اصلی یک اثر صدمه‌ای وارد نشود اما من نیز با شما موافق هستم که در این مسیر اصالت کار حفظ نمی‌شود و این اتفاق خوبی نیست.

اما زمانی که قراردادی میان صاحب اثر و کسی که حق مالکیت آن را خریداری می‌کند بسته می‌شود، تمامی این نکات در آن ذکر می‌شود و صاحب اثر آگاهانه فیلم یا سریال خود را در اختیار خریدار می‌گذارد و سازمان صداوسیما نیز قطعا این اجازه را کسب کرده است.

این اتفاق در آثار خارجی که توسط صداوسیما خریداری می‌شود نیز رخ می‌دهد و گاهی این اصلاحات به گونه‌ای جلو می‌رود که حتی ممکن است بخش‌هایی از قصه نیز دچار تغییر شود تا با استانداردهای تلویزیون هماهنگ باشد. از نمونه‌های آن می‌توان به سریال «اوشین» یا «فوتبالیست‌ها» اشاره کرد.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!