بیستم شهریور به نام رضا ژیان می‌شود

بیستم شهریور به نام رضا ژیان نامگذاری شد و اولین‌بار در اختتامیه جشنواره آموزشی تئاتر پنجمک مناسبت آن اعلام خواهد شد.

به گزارش ستاره ها و به نقل از ایسنا؛ به پیشنهاد حمید جبلی، بیستم شهریور را به نام رضا ژیان می‌نامیم و اولین‌بار در اختتامیه جشنواره آموزشی تئاتر پنجمک مناسبت آن اعلام خواهد شد.”

رضا ژیان بازیگر، کارگردان، نویسنده تئاتر، سینما و تلویزیون ۲۰ شهریورماه ۱۳۲۸ درتهران پا به دنیا گذاشت و آثار ماندگار بسیاری را خلق کرد که همچنان در خاطر مخاطبانش زنده است. این هنرمند تئاتر ۲۷ بهمن‌ماه ۱۳۸۱ از دنیا رفت.

رضا ژیان که عمده فعالیتش بر صحنه تئاتر متمرکز بود از بازیگران بنام سینما و تلویزیون نیز به‌شمار می‌رفت و علاوه بر بازیگری آثاری را نیز کارگردانی کرد.

وی فعالیت هنری را از دوران تحصیل و در خانه پیشاهنگی و کاخ جوانان آغاز کرد و پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان و در سن بیست‌سالگی با پیوستن به «کارگاه نمایش»، وابسته به تلویزیون ایران، به صورت حرفه‌ای به بازیگری روی آورد. مجموعه‌های تلویزیونی «حرف تو حرف» و «سرزمین افتخار» از جمله مهم‌ترین کارهای این دوره از فعالیت هنری او به‌شمار می‌رود.

آثار رضا ژیان بعد از انقلاب

رضا ژیان پس از انقلاب بیشتر بر صفحه تلویزیون ظاهر شد که کارگردانی مجموعه تلویزیونی «مثل‌آباد» و بازیگری در آن و بازی در مجموعه‌های «محله برو بیا» و «محله بهداشت» نام او را بپش از پیش مطرح کرد. رضا ژیان چند سالی را نیز در خارج از ایران سپری کرد.

از جمله مشهورترین آثار هنری دیگر او می‌توان به این موارد اشاره کرد: مجموعه‌های تلویزیونی «طنزآوران جهان»، «تهران ۱۱- ۵۹۵ ج ۴۸»، «آژانس دوستی»، «زیر بازارچه» و فیلم‌های سینمایی «مرد عوضی»، «مومیایی ۳»، «مسافر ری»، «عشق فیلم» و نمایش‌های «دوستان با محبت» و «عشق روی خرپشته».

نمایش‌های «حالت چطوره مش رحیم»، «گلدونه خانوم»، «پاتوق»، «احمد آقا بر سکو»، «صغری دلاک»، «صورت‌برداری»، «شبات»، «زیبا اهل حر آباد»، «قمر در عقرب»، «جان‌نثار»، «خاطرات و کابوسهای یک جامه‌دار از زندگی و مرگ میرزاتقی خان امیرکبیر»، «کافه اکبر آقا نوستالژی»، «آن سفرکرده»، «خانه ما آنسوی مرز»، «کاشفان باقلوا»، «قصه آقا جمال»، «دوستان بامحبت» و «سبزه، دوست خوب بچه‌ها» از جمله آثاری هستند که این هنرمند بازی و کارگردانی کرده و یا نوشته است.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!