چرا فاطمه معتمدآریا در فیلم‌های مهرجویی و کیمیایی بازی نکرد؟

فاطمه معتمدآریا از خاطرات سال‌های طولانی فعالیتش در سینما گفت و درباره همکاری نکردن با داریوش مهرجویی و مسعود کیمیایی توضیح داد.

به گزارش ستاره ها؛ موزه سینمای ایران در ادامه انتشار سلسله نشست‌های تاریخ شفاهی خود به مناسبت زادروز فاطمه معتمدآریا بازیگر سینما، تئاتر، تلویزیون بخش‌هایی از گفتگو با این هنرمند را منتشر کرده است که در زیر می‌خوانید.

دوران کودکی درخشان در شمیران

کودکی درخشانی با پدر و مادری استثنایی داشتم پدرم به آقای ارحام صدر علاقمند بود و بیشتر از زمینه تئاتر به سینما علاقه پیدا کرد و کمدی‌های سعید افشار را خیلی تماشا می‌کرد . عمویم هم نمایش‌های خیمه شب بازی اجرا می‌کرد به همین دلیل من هم از کودکی با این فضا آشنا بودم.

پدرم به دلیل اینکه خودش در سینما فعالیت داشت خیلی دوست نداشت تا بچه‌هایش به سمت سینما بروند.

از هشت سالگی به درخواست مادرم از صبح تا ظهر در کانون به کلاس‌های موسیقی، نقاشی، مجسمه سازی، مقاله خوانی و … می‌رفتیم و تا ۱۳ سالگی، تابستان‌ها هر روز و در پائیز هفته‌ای یک‌بار به کتابخانه می‌رفتیم و کتاب می‌خواندیم.

در کودکی برای دیدن فیلم زیاد به سینما می‌رفتم

پدر و مادرم به سینما علاقمند بودند و یکی از تفریحات ما رفتن به سینما بود در واقع علاقه من به هنر از همان دوران کودکی شروع شد. البته به تئاتر هم علاقمند بودم و به تماشای تئاترهای مخصوص کودکان و نوجوانان می‌رفتم اما تئاترهای حرفه‌ای را از سال ۵۴ به بعد دیدم.

علاقه به حرفه بازیگری و حضور در سینما

یادم می‌آید تیر سال ۵۴ تصمیم گرفتم بازیگر شوم؛ همان اندازه برایم مهم و جدی بود که امروز درباره آن صحبت می‌کنم. از همان روز اول می‌دانستم که در حرفه بازیگری جدی هستم و از سال ۵۴ تا به امروز یک لحظه هم برای انتخابم تردید نکردم.

از «شهر موش‌ها» با سینما آشنا شدم که جای نارنجی و خواهر عینکی صحبت می‌کردم اما اولین بازی‌ام در فیلم «جدال» ساخته مهدی فخیم‌زاده بود.

اهمیت کار با فیلم اولی‌ها

تصور می‌کنم کارگردان‌هایی که می‌خواهند همه عمر کار کنند بیشتر انرژی‌شان را برای اولین فیلمشان گذاشته‌اند و معمولا با این کارگردان‌ها کار کرده‌ام.»

همکاری با محمدرضا هنرمند در فیلم «مرد عوضی»

هنرمند از نظر شناخت بازیگر یک کارگردان خاص است و به دلیل اینکه خودش هم به بازیگری علاقمند است این حرفه را خوب می‌شناسد. تجربه کار در فیلم «مرد عوضی» را با او داشتم و در این فیلم با خصوصیات اخلاقی هم آشنا شدیم.

من فقط سر صحنه زمان فیلمبرداری جدی هستم و قبل و بعد از آن با همکاران به گفتگو می‌نشینم و شوخی می‌کنم. در ابتدا آقای هنرمند با این کار من موافق نبود اما بعد متوجه شد که این کار به من انرژی می‌دهد و هر روز در مورد صحنه‌های کمدی فیلم باهم گفت‌وگو و تمرین می‌کردیم.

دلیل عدم همکاری با مسعود کیمیایی و داریوش مهرجویی

مسعود کیمیایی بعد از فیلم «سرب» هر فیلمی را که می‌خواست بسازد درباره حضور من در فیلمشان با خودم مشورت می‌کرد که یا سرکار بودم و یا فیلمنامه را دوست نداشتم و خود ایشان هم همیشه می‌گوید «آخر نشد باهم کار کنیم».

با داریوش مهرجویی هم دو، سه بار درباره حضور در فیلم‌هایش صحبت کردیم و همیشه به من می‌گفتند «زمانی که می‌خواهم فیلم بسازم برای فیلمم خیلی جوان و یا خیلی پیر هستی.

 

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!