آیا فیلتر اینستاگرام در ایران شروع شده است؟ + نمودار

در روزهای اخیر کاربران اینستاگرام از کندی این شبکه اجتماعی در ایران خبر داده‌اند و از همین‌جا برخی گمانه‌هایی درباره شروع فیلتر پنهان یا هوشمند اینستاگرام را مطرح کرده‌اند.

به گزارش ستاره ها و به نقل از جماران؛ در روز‌های اخیر کاربران اینستاگرام از کندی این شبکه اجتماعی در ایران خبر داده‌اند و از همین‌جا برخی گمانه‌هایی درباره شروع فیلتر پنهان یا هوشمند اینستاگرام را مطرح کرده‌اند.

البته در دی‌ماه ۱۴۰۰ هم اینترنت اپراتور‌های همراه اول و ایرانسل روی اینستاگرام کندی سرعت داشتند.

بار‌ها مسئولین و نمایندگان مجلس خبر فیلترینگ این شبکه اجتماعی را تکذیب کرده‌اند، اما به تازگی تحلیل‌هایی درباره پینگ اینستاگرام از آی پی ایران منتشر شده است.

در نمودار بالا که از سایت check-host به دست آمده، «پینگ» اینستاگرام از آی پی ایران با بقیه کشورها مقایسه شده است.

«پینگ» معیار احتساب فاصله‌ زمانی اتصال بین دو دستگاه در شبکه است. از طریق میزان پینگ، می‌فهمیم که چقدر طول خواهد کشید که یک بسته اطلاعات از سمت دستگاه هوشمند مانند کامپیوتر به سمت سرور رفته و دوباره از آن مسیر برگردد.

مصطفی آرانی، روزنامه نگار، با اشاره به این آمار نوشته است:

«اینستاگرام را این‌طوری دارند فیلتر می‌کنند.

‏خیلی ساده اگر بخواهم کاری که با اینستا کردند را توضیح بدهم: اتوبان سه بانده‌ای داریم به اسم اینترنت.

کسانی که می‌خواهند به اینستا بروند را مجبور می‌کنند از یک باند بروند و هر روز در حال باریک کردن این مسیر هستند. با اینکه تعداد خودروهایی که می‌خواهند از این باند بروند زیادتر است. ‏

نتیجه ترافیک زیادتر است و کند شدن ارتباط شما به سرورهای اینستاگرام و بازگشت دیتا از سروهای اینستا به موبایل‌های شما.

اما وقتی که اعتراض کنید میزان سرعت در باندهای دیگر را به شما نشان می‌دهند و می‌گویند اسپید تست می‌گوید همه چیز نرمال است».

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!