شمسی فضل اللهی: خیلی از نقش‌ها را رد می‌کنم چرا که فکر برای آن‌ها نشده است

شمسی فضل‌الهی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون بیان کرد که برخی از فیلمنامه‌نویسان نقش درست یک مادربزرگ را در قصه پیدا نمی‌کنند.

به گزارش ستاره ها و به نقل از مهر؛ شمسی فضل‌اللهی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون درباره وضعیت و فعالیت‌های این روزهای خود گفت:

این روزها مشغول خواندن عالیجناب فردوسی هستم که در کنار اینستاگرام، بخش‌هایی از آن در رادیو هم اجرا خواهد شد.

زمانش کم است اما سعی کرده‌ام پروپیمان باشد. صحبت‌هایی هم برای خوانش «کلیله و دمنه» داشته‌ام که قرار است در قالب سی‌دی منتشر شود.

پیشنهادهای سینمایی

یکی دو کار به من پیشنهاد شد که خوب نبود. حتی یکی از این پروژه‌ها می‌گفت نقش شما خیلی کم است، اما در پاسخ گفتم در کارهای کم، خودم هم سعی می‌کنم خراب نباشد. وقتی متن را فرستادند احساس کردم به دلم نیست و نپذیرفتم.

پیشنهادهای مالی اندک برای حضور در پروژه‌ها

غالباً همین‌گونه است. وقتی می‌گویند فقط دو روز از یک پروژه ۶ ماهه قرار است حضور داشته باشید، معلوم است که اساساً نقشی در کار ندارید! من هم نمی‌پذیریم.

فرد بی‌کاری هم نیستم. این همه کار می‌کنم و درآمد هم دارم. در عین حال متاسفم می‌شوم برای خیلی از دوستانم که این کارها را ندارند. آن‌ها چگونه باید زندگی را سپری کنند؟

اگر کار خوبی مانند «خسوف» پیشنهاد شود، حتماً آن را می‌پذیرم، کمااینکه خیلی‌ها می‌گویند به‌خاطر همین نقش مادربزرگ در سریال، با عشق بیشتری آن را دنبال می‌کنند.

برای برخی نقش ها فکر نمی شود

خیلی از نقش‌ها را رد می‌کنم چرا که فکر برای آن‌ها نشده است. تنها یک مادربزرگ را نوشته‌اند و من هم می‌گویم این همه زن سالخورده، سراغ یکی دیگر بروید.

مسئله این است که مانند «خسوف» نویسنده جای درستی برای کاراکتر پیدا کرده باشد.

خیلی‌ها این جای درست را پیدا نمی‌کنند و تنها یک مادر در قصه می‌گذارند که هر از گاهی چیزی هم می‌گوید!

مثلاً در پروژه‌ای گفتند حتماً باید به شمال برویم بعد آنجا نقش زنی را داشتم که در یک اتاق با تعدادی گلدان نشسته بود! گفتم خب این‌ها را در همان تهران درست می‌کردید و می‌ساختیم، چرا این همه راه به شمال آمدیم!؟

کم‌کاری سینماگران در زمینه ساخت فیلم‌های مرتبط با شخصیت‌های سالمند برخلاف سینمای جهان

واقعیت این است که اینجا بلد نیستند. آنقدر به این فکر می‌کنند که جوان‌ترها برای‌شان سرمایه می‌شوند، خیال می‌کنند سالخورده‌ها این سرمایه را به دنبال ندارند.

در حالی که واقعاً اینگونه نیست. من در سریال «عاشقانه» یکی دو سکانس کوتاه داشتم اما بسیار دیده شد.

بریده آن را مردم دست به دست کردند تا در فضای مجازی به دست یکی از بستگان من رسید و او برایم ارسال کرد.

آنقدر برایم جالب بود که این رابطه مادر و فرزندی در سریال این اندازه برای مردم جذابیت داشته است.

برخی فیلمسازان فکر می‌کنند بازیگر پیر و سالخورده هیچ آورده‌ای برای آن‌ها ندارند. این نگاه به بازیگران کمی سودجویانه و بدون فکر است.

ما نمی‌گوییم به خاطر اینکه پول بیشتری به بازیگران سالخورده برسد، نقش‌های بیشتری برای آن‌ها بنویسید، بلکه منظور توجه بیشتر به این قشر است. ضمن اینکه بازیگران سالخورده ما هم باید درآمدی داشته باشند.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!