انتقاد بیوک میرزایی از تهیه کنندگانی که برج سازند نه برنامه ساز!

بیوک میرزایی:‌کسانی هستند که باغدارند، زمین دار هستند و در واقع برج سازی می کنند اما آمده اند و تهیه‌کننده شده‌اند!خوب معلوم است که نگاهشان هم کیلویی است، چه توقعی می‌توان از آن‌ها داشت؟

بیوک میرزایی، هنرمند پیشکسوت کشورمان درباره لزوم شکل گیری رقابت سالم میان شبکه های تلویزیونی و اینکه اساسا چقدر به این رقابت ها اعتقاد دارد؟ می گوید:

به دلیل خط قرمزها و ارتباطاتی که در سازمان صداوسیما وجود دارد، اصلا رقابت در شرایط فعلی نمی تواند سالم باشد.

رقابت سالم وجود ندارد

متاسفانه این روزها برخی کارگردان ها و تهیه‌کنندگانی پای کار هستند که برای تصویب کارهایشان، به عنوان مثال اشاره کوتاهی به موضوعات مذهبی مانند سینه‌زنی و مسجد می کنند و همان مسائل هم باعث می‌شود متنشان تصویب شود.

رقابت سالم وجود ندارد چون رقابت سالم زمانی ایجاد می شود که کارگردان های درست هم مشغول به کار باشند.

همه اول بودجه کار را می پرسند بعد متن

در ایام دهه فجر، نوروز و ماه محرم سریال هایی را روی آنتن می برند که آدم می‌ماند چطور به این کارها اجازه پخش داده اند!

متاسفانه هیچ چیز سر جای خودش نیست. کارگردان های خوب ما در خانه بیکار نشسته اند و ما آثار تلویزیونی مان هر روز ضعیف تر می شود.

در حال حاضر وضعیت به گونه ای شده که همه اول بودجه را می پرسیم و بعد سراغ متن و کارگردان را می گیریم؛ در حالی که در گذشته اول می پرسیدیم متن چیست؟؛ این اتفاق خیلی بد است.

تهیه کنندگانی که برج سازند نه تهیه کننده

کسانی هستند که باغدارند، زمین دار هستند و در واقع برج سازی می کنند اما آمده اند و تهیه‌کننده شده‌اند!

خوب معلوم است که نگاهشان هم کیلویی است، چه توقعی می‌توان از آن‌ها داشت؟

متاسفانه کسی هم نیست بگوید شما اصلاً اینکاره نیستید. این تهیه کنندگان همان هایی هستند که دختر عمو، پسرعمو و دختر خاله هایشان را سر کار می آورند و همین اتفاق باعث افت تلویزیون می شود.

متاسفانه در حال حاضر به خاطر تغییر و تحولاتی که در سازمان شکل گرفته آنقدر خط قرمزها زیاد شده که همه به شبکه نمایش خانگی روی آورده اند و اتفاقا ما کارهای خوب را در همین شبکه می بینیم.

مهاجرت کارگردان ها از تلویزیون به نمایش خانگی

تلویزیون این روزها خیلی کم کار خوب ارائه می دهد به همین خاطر کارگردان‌های خوب ما هم به شبکه نمایش خانگی روی آورده اند و شرایط به گونه ای شده که برخی ها دست روی مسائلی می گذارند که فقط تصویب شود.

تهیه کنندگان انتخاب بازیگران را به دست گرفته اند

این روزها تهیه‌کننده حرف اول را می‌زند چون اوست که پول می‌دهد. بعضا می بینیم نقش های بازیگران را هم تهیه کننده انتخاب می کند!

حرف اول در یک سریال خوب را ابتدا قصه‌اش می‌زند و بعد انتخاب کَست (انتخاب بازیگر) درست، ولی این روزها کارگردان قدرت انتخاب بازیگر را ندارد و با این اتفاق همه چیز بر هم می‌ریزد.

من فکر می‌کنم در مجموع ما سه الی چهار کارگردان داریم که قدرت انتخاب دارند، مثل آقایان داوود میرباقری، حسن فتحی و …؛ متاسفانه تهیه کنندگان الان انتخاب بازیگران را به دست گرفته اند و کاری هم ندارند که فلان نقش با بازیگر همخوانی ندارد. آنها به کار خوب فکر نمی کنند فقط می‌خواهند پول دربیاورند.

هنرمندان اغلب به شبکه نمایش نمایش خانگی روی آورده اند

این روزها کارگردان های خوب ما یا کار نمی‌کنند یا کسی سراغ شان را نمی‌گیرد و یا مشغول شبکه نمایش خانگی هستند.

اسپانسرهای خوب می‌گیرند و پول خوبی هم به بازیگران می‌دهند و همین امر باعث می‌شود بازیگر هم به سمت همین شبکه ها برود.

برخوردهای بد با من، باعث نپذیرفتن پروژه های تصویری شده است

برای ماه محرم و ماه رمضان با من تماس های گرفته شد و کارهایی پیشنهاد شد ولی آنقدر برخوردهایشان شکل بدی داشت که آدم ترجیح می‌دهد کار نکند.

به نظر من زمانی کار نکردن خودش کار کردن است. من خودم شخصا به خاطر همین مسائل است که بیشتر در رادیو هستم، درواقع این روزها کار اصلی ام رادیو است؛ در حالی که یک بازیگر با این همه سابقه نباید در خانه بنشیند و یا فقط در رادیو کار کند.

من ترجیح می دهم اندک پولی از رادیو بگیرم ولی هر کاری را انجام ندهم.

به جوکر دعوت شدم

اخیرا به یک رئالیتی شو جدید شبیه به برنامه “جوکر” دعوت شده ام و همین روزها تکلیفش مشخص می شود.

به نظرم یک کار خوب و پربازیگری است و بازیگران خوبی هم از جمله حسن پورشیرازی، مهران رجبی، امید روحانی و دیگر دوستان با آن همکاری خواهند کرد.

در سریال “جشن سربرون” از اسب زمین خوردم و نقشم کمرنگ شد

همچنین سریال “جشن سربرون” را که یکی دو ماه پیش تمام کردیم برای پخش دارم. ابتدا قرار بود این مجموعه بهمن ماه ۱۴۰۰پخش شود که امکانش نبود. این کار یک درام عاشقانه و یک سریال کلاسیک پر زحمت است که نزدیک به سه سال تولید آن طول کشید.

در مجموع “جشن سر برون” کار خوبی است ولی به دلیل اینکه من سر صحنه صدمه دیدم و از اسب زمین خوردم نقشم کمرنگ تر شد وگرنه کار، عالی بود.

ان شاءالله بازتاب خوبی هم داشته باشد. در این سریال نقش یکی از فرمانده های زمان قاجار را بازی کردم، شخصیتی که از سربازی به سرداری می‌رسد.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!