مهدی فخیم‌ زاده: تلویزیون به هر دلیلی از جذابیت خارج شده است

مهدی فخیم زاده: واقعیت این است که من هم زیاد تلویزیون تماشا نمی‌کنم و برنامه‌ها را دنبال نمی‌کنم.چون تلویزیون به هر دلیلی از جذابیت خارج شده است.

به گزارش ستاره ها و به نقل از ایسنا؛ مهدی فخیم زاده بازیگر و کارگردان درباره‌ فعالیت این روزهایش، انتصاب‌های جدید در صداوسیما و جوان‌گرایی، علت خداحافظی‌اش از فصل دوم سریال «موج اول» (اپیدمی) و تکلیف نامشخص قوانین شبکه نمایش خانگی به گفت‌وگو پرداخت.

فعالیت این روزهای بازیگر پیشکسوت 

این روزها حالم به لحاظ جسمی خوب است، اما کاری هم نمی‌کنم و بیشتر می‌خوانم و فیلم می‌بینم. اگر طرحی به نظرم برسد می‌نویسم اما فعلا کار عملی نمی‌کنم.

علت خداحافظی فخیم‌زاده از «اپیدمی»

کاراکتری که من آن را ایفا کردم، دکتری بود که از مدتی قبل کنار کشیده بود و در این همه‌گیری می‌آید اما در ادامه، قصه‌ او تمام می‌شود.

من هم گفتم قصه‌ او تمام شده و به خواست خودم دیگر ادامه ندادم.

در واقع به خواست خودم و با پیشنهادی که به تهیه‌کننده کار آقای کمانی دادم، تصمیم گرفتم دیگر نباشم و عوامل با قصه‌ی دیگری کار را ادامه دادند.

فیلمنامه فصل جدید حاضر نبود؛ البته مشکل فیلمنامه نبود اما من احساس کردم که اگر در قسمت بعد حضور پیدا کنم، یک اتفاق بیهوده است و از نظر دراماتیک قصه این دکتر در فصل اول تمام شده است.

پیشنهادات از سوی تلویزیون و یا شبکه نمایش خانگی برای ایفای نقش 

پیشنهادهایی شد، دو کار پیشنهاد کردند که یکی را نپسندیدم اما از کار دیگری هم ظاهرا خبری نشد.

حال نمی‌دانم کل کار دچار مشکل شد یا حضور من را صلاح ندانستند؛ البته خودمم هم چندان راغب نبودم. کاری از جنس «جوکر» و «مافیا» بود. حتی قرارداد هم بستیم اما میسر نشد.

تلویزیون به هر دلیلی از جذابیت خارج شده است

واقعیت این است که من هم زیاد تلویزیون تماشا نمی‌کنم و برنامه‌ها را دنبال نمی‌کنم.

چون تلویزیون به هر دلیلی از جذابیت خارج شده است. نمایش هم شرط اولش چه خودم کار کنم و چه آن را ببینم و بیننده‌اش باشم، جذابیت است.

گاهی قسمت‌هایی را می‌بینم که از جذابیت خارج است و این طور فرض می‌کنم که مخاطبش من نیستم پس قضاوتی هم نمی‌کنم!

تغییر مدیران در سازمان صداوسیما

هیچ‌گاه به تقسیم‌بندی جوان یا پیر و میانسال اعتقاد ندارم؛ چراکه در مدیریت فرهنگی که سرمنشأ کار است، معتقد به کاربلد بودن هستم. در طول این سال‌ها هم که کار می‌کردیم هیچ‌گاه این مطلب مطرح نبود.

مدیر فرهنگی تشخیص می‌داد و هنرمندان را به کار می‌گرفت. الان نیز باید همین‌گونه باشد.

کار مدیریت فرهنگی که کار بدنی نیست. کاری است که با تخصص و مغز سروکار دارد. تقسیم‌بندی بین اینکه «با جوان‌ها کار شود یا اینکه با قدیمی‌ها کار نکنید» به نتیجه نمی‌رسد. بستگی به مدیر فرهنگی و کاری که تشخیص می‌دهد دارد.

نتیجه جوانگرایی دو سال دیگر معلوم می‌شود/ مدیران فرهنگی را نباید بازنشسته کرد!

نتیجه جوان‌گرایی و خروجی این رویکرد دو سال دیگر معلوم می شود و اینکه این تصمیم چه نتیجه‌ای داشته است. احتمال دارد خوب باشد و این بستگی دارد که کار به چه کسی محول شده باشد.

مدیران فرهنگی و کارهای فرهنگی را نباید مثل کارمندانی که ۲۵ ساله به دنبال بازنشستگی هستند، بازنشسته کرد.

پس از انقلاب هم بسیاری از لطمه‌هایی که ما در حیطه کار نمایش خوردیم، از بی‌تجربگی مدیران فرهنگی جدید بود.

در حال حاضر هم ما یکسری مدیران فرهنگی قابل و کارآمد داریم که نباید آنها را بازنشسته کرد. مدیران فرهنگی باید در تصمیم‌گیری فرهنگی حضور داشته باشند.

طرح‌هایی دارم و منتظرم شرایط فراهم شود

قصد ساخت سریال پلیسی دارم اما به پیشنهاد و متولی آن هم فکر می کنم و برایم مهم است؛ چرا که مدیر فرهنگی و تهیه کننده قابل، برایم از اهمیت بالایی برخوردار است.

من ژانر پلیسی را خیلی دوست دارم و قادرم این ژانر را بسازم اما شرایط مهم است. طرح هایی دارم و منتظرم شرایط فراهم شود و آن را کامل کنم.

نابسامانی در شبکه نمایش خانگی و سینما

در دو کار از شبکه نمایش خانگی به عنوان بازیگر و نه کارگردان حضور داشتم. ولی در جلساتی که در کانون تهیه‌کنندگان و کارگردانان داریم میبینم که در آنجا هم نابسامانی وجود دارد.

نه فقط در تلویزیون که در سینما و نمایش خانگی هم این نابسامانی وجود دارد.

الان اگر بخواهیم کار نمایش خانگی تولید کنیم، مسلما باید یک سرمایه‌گذار حضور داشته باشد، ولی اینکه چکار باید کرد نمی‌دانیم.

در ارشاد می‌دانیم که باید پروانه ساخت بگیریم، مسیر مشخص بود؛ ولی در ساترا و نمایش خانگی کمی پیچیدگی وجود دارد و تکلیف پنهان و مغفول است.

تا مسیر کاملا روشن نشود تمایلی ندارم در این حوزه کار کنم.

چنین وضعیتی را در دهه‌ی ۶۰  و در دوران پایان جنگ شاهد بودیم. آن زمان تلویزیونی نبود، نمایش خانگی هم نبود و در سینما هم چنین بلاتکلیفی مشهود بود.

اصلاح این وضعیت نیاز به تصمیم‌گیری در رده‌های بالا دارد و من معتقدم خود تصمیم‌گیران از بالا، به زودی در میان مدت به امر نمایش چه تلویزیون، چه نمایش خانگی و چه سینما توجهی ویژه می کنند و تکلیف همه چیز مشخص خواهد شد.

تکلیف از رده بالا باید مشخص شود و کاری از مدیران درجه دو و سه برنمی آید.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!