بلیت ۷۰۰ هزار تومانی برای یک تئاتر/وقتی هنر لاکچری می‌شود

به تازگی کنسرت تئاتر «سی صد» به کارگردانی امیر جدیدی قیمتی نجومی را برای فروش این اثر ارائه داده است که بلیت این نمایش از ۷۰ هزار تومان تا ۷۰۰ هزار تومان در گردش است.

به گزارش ستاره ها و به نقل از میزان؛ در حالی که بسیاری از گروه‌های قدیمی و همچنین جوان تئاتر با نبود مخاطب روبرو هستند و برای جذب مخاطب مجبور به کاهش قیمت بلیت و یا ارائه تخفیف های مختلف می‌شوند بعضا دیده می‌شود که برخی از افراد چهره و سلبریتی به راحتی قیمت‌های نجومی برای بلیت آثارشان مشخص می‌کنند.

در حال حاضر قیمت بلیت آثار نمایشی در سالنهای تئاتر شهر تهران از ۴۰ هزار تا ۱۰۰ هزار تومان در گردش است، این قیمت به طور معمول نسبت به کیفیت سالن اجرا، هزینه های تولید یک نمایش و یا حضور بازیگران مطرح تئاتری و یا سینمایی در یک اثر لحاظ می گردد.

بلیت ۷۰۰ هزار تومانی به نفع مخاطب یا جیب تهیه کننده؟

در این میان به تازگی کنسرت تئاتر «سی صد» به کارگردانی امیر جدیدی قیمتی نجومی را برای فروش این اثر ارائه داده است.

بلیت این نمایش از ۷۰ هزار تومان تا ۷۰۰ هزار تومان در گردش است.

این اجرا در فضای باز کاخ سعدآباد روی صحنه می رود. بنا به تجربه قبلی در نمایش «سی» قطعا بلیت ۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومانی این نمایش در جایگاه های بسیار دور از صحنه بوده و علنا هیچ لذتی برای مخاطب نخواهند داشت.

حضور چهره های سینمایی همچون جواد عزتی و مهران غفوریان قطعا در این ارزشگذاری بی تاثیر نیست.

طبیعتا اجرای چنین نمایشی با این قیمت بلیت چندان با دغدغه فرهنگی مناسبتی ندارد، زیرا بخش عمده ای از مخاطبان تئاتر و همچنین اقشار مختلف جامعه توان خرید این بلیت را ندارند.

شعار فرهنگی بودن با سمت و سوی هنر لاکچری

ارائه واژه های نوظهور همچون کنسرت تئاتر و کنسرت نمایش در سال های اخیر راهکاری برای فرار از برخی قوانین در قیمت گذاری بلیت است؛ این گروه‌ها که تماما به سمت هنر لاکچری می روند می توانند بدون اعتنا به قیمت بلیت تئاتر یا کنسرت رقم خود را مشخص کنند.

نکته قابل تامل آنجاست که گروه قویا بر فرهنگی بودن این نمایش تاکید داشته و اعتقاد دارد که این اثر می‌تواند در شرایط فعلی که کشور به تازگی از دو سال سخت کرونایی خلاص شده مثمر ثمر باشد. اما حرف تا عمل بسیار متفاوت است. حضور گروهی که بیشترین ناهمخوانی را دارد مشخصا نشان می دهد که این حرف در حد شعار است.

ضربه مهلک به بدنه ضعیف تئاتر با ایجاد فرهنگ هنر لاکچری 

مشخص نیست که به جز سلبریتی بودن، امیر جدیدی با چه پیشینه کارگردانی و هنری توانسته محوطه باز کاخ سعد آباد را برای اجرای نمایشش اختیار کند و یا بر چه اساسی هزینه های تولید این اثر که قطعا میلیاردی است مهیا شده است.

اجرای کنسرت نمایش ۳۰۰ در شرایطی که هنر تئاتر و هنرمندان آن با مشکلات فراوانی روبرو هستند نه تنها کمکی به فرهنگ و هنر نکرده بلکه با ایجاد فرهنگ هنر لاکچری ضربه مهلکی به بدنه ضعیف تئاتر خواهد زد. نمایشی که انگار با شرایط روز جامعه خود کاملا غریبه بوده و می خواهد به هر نحوی بلیت خود را بفروشد.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!