عنایت بخشی: فیلمنامه‌ها نیازمند تغییر اساسی هستند

بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون: در حال حاضر اکثریت فیلمنامه ها مشکل داستان و قصه دارند، از نظر من سینمای موفق سینمای قصه گو است، سینمایی که داستان داشته باشد و بتواند با جامعه خود ارتباط برقرار کند.

به گزارش ستاره ها و به نقل از میزان؛ عنایت بخشی پیرامون آخرین فعالیت‌های خود در عرصه بازیگری گفت:

در حال حاضر فیلمنامه‌های متفاوتی چون تله فیلم و سریال پیشنهاد شده اما باید آنها را بررسی کنم.

واقعیت امر برایم بسیار مهم است که داستان اثر چیست و به قول معروف چه می‌خواهد بگوید.اگر اثری باشد که حرفش را دوست نداشته باشم آن را قبول نمی‌کنم.

در حال حاضر اکثریت فیلمنامه ها مشکل داستان و قصه دارند، از نظر من سینمای موفق سینمای قصه گو است؛ سینمایی که داستان داشته باشد و بتواند با جامعه خود ارتباط برقرار کند.

اکثریت فیلمنامه های امروز براساس کاراکترها نوشته می شود، اینطور نیست که اول داستانی باشد و براساس آن بازیگران انتخاب شوند.

در فیلمنامه‌ها به کاراکترهای مکمل بها داده نمی‌شود

به طور کلی در اکثریت فیلمنامه‌ها نقش‌های مکمل به راحتی کنار گذاشته می شوند، نقشهای فرعی و مکمل کمرنگ بوده و نیازمند بازیگر ماهر نیستند، زیرا تاثیری در قصه ندارند و به راحتی می‌توان آنها را حذف کرد.

عدم پرداختن به کاراکترهای مکمل، ناشیانه است

آنچه باید در فیلمنامه به آن توجه شود نقشهای مکمل و فرعی است زیرا این کاراکترها هستند که شخصیت های اصلی را شکل می دهند، شخصیت اصلی در برخورد با کاراکترهای فرعی هویت پیدا می کند، به همین دلیل وقتی در سینمای امروز کاراکترهای فرعی کمرنگ می شوند، پرداخت کاراکترهای اصلی هم دچار ایراد می شود.

متاسفانه طی سالهای گذشته به بازیگران پیشکسوت اهمیت چندانی داده نمی شود، بسیاری از آثار نقش هایی دارند که می‌توانند از بازیگران خوب پیشکسوت استفاده کنند اما تا حدی این نقشها کم و کوچک می شوند که بازیگران پیشکسوت تمایلی برای حضور در آنها ندارند.

وضعیت سینمای امروز

سینمای بعد از کرونا باید تغییر کند زیرا مخاطب هم تغییر کرده است، مخاطبی که دو سال از همه خصایص فردی و عادت‌های روزانه اش دور شده طبیعتا خواسته‌هایش هم تغییر کرده است و نمی‌توان با ساخت آثاری مثل فیلمهای پیش از کرونا آنها را جذب کرد.

گران شدن بلیت سینما آن هم در وضعیت فعلی که جامعه روحیه مناسبی برای حضور در سالنها ندارد، اشتباه است؛ هرچند شاید قیمت بلیت چندان گران نشده باشد اما اتفاقا امروز باید با روشهای مختلف مخاطب را به سالن سینما بازگرداند نه اینکه با گران کردن بلیت همان تعداد مخاطب را هم از دست داد.

تولید آثار داستان محور، راهکار بهبود وضعیت سینما است

سینمای امروز ما نیازمند قصه و مهمتر از آن قهرمان است، مخاطب ایرانی سینمای قهرمان محور دوست دارد، سالهاست که در آثارمان خبری از قهرمانان نیست، اکثر کاراکترها خلافکار هستند، کاراکترهایی که نقش های اول و جایزه می گیرند اکثرا خلافکار، معتاد و یا اوباش هستند که به هیچ وجه الگوی خوبی برای نسل جوان نیستند.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!